-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Malishevë/ Dëshmitari thotë se vjedhja shtëpisë së axhës së tij ndodhi natën dhe nuk pa askënd

Dëshmitari Bajram Vrenezi ka thënë se nuk ka parë asnjë njeri duke e thyer shtëpinë e axhës së tij. Ka deklaruar se vjedhja është kryer natën.

Këtë deklarim, dëshmitari Vrenezi e ka dhënë të enjten në seancën e mbajtur në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, në gjykimin, ndaj të akuzuarve Abedin Morina, Besim Bytyqi, Besnik Bytyqi dhe Mërgim Berisha.

Ata ngarkohen për vjedhje në disa shtëpi në Komunën e Malishevës më 2012.

Duke u përgjigjur në pyetjet e prokurorit Kastriot Memaj, dëshmitari Morina tha se nuk ka parë askush askënd.

“Nuk ka parë askush askënd, pasi që shtëpia është thy natën”, tha Vrenezi.

Ai shtoi se nuk ka asnjë dyshim për ndonjë person konkret, që mund ta ketë thyer shtëpinë e axhës së tij.

Tutje, gjykatësi Njazi Morina, deklaroi se për seancë e radhës duhet të ftohet edhe një i dëmtuar në cilësi të dëshmitarit i cili nuk është propozuar në aktakuzë.

“Për seancën e ardhshme të ftohet i dëmtuari në cilësi të dëshmitarit, Sali Vrenezi, pasi që është i cekur në pikën dy të dispozitivit të aktakuzës, dhe nuk është i propozuar si palë e dëmtuar”, tha gjykatësi Morina.

Për këtë rast seanca e radhës pritet të mbahet më 9 dhjetor të këtij viti.

Ndryshe, Prokuroria Themelore në Gjakovë, më 24 prill 2013 ka ngritur aktakuzë kundër të akuzuarve Abedin Morina, Besim Bytyqi, Besnik Bytyqi dhe Mergim Berisha, me arsyetimin se të njëjtit kanë kryer veprat penale “vjedhje e rëndë” në bashkëkryerje nga neni 253, paragraf 1, pika 1, lidhur me nenin 23, të Kodit të Përkohshëm Penal të Kosovës.

Sipas dispozitivit të parë të aktakuzës, të akuzuarit në bashkëkryerje, më 3 tetor 2012 në fshatin Astrazub, Komuna e Malishevës, saktësisht në shtëpinë e të dëmtuarit, tani i ndjeri I. E., marrin pasurinë e luajtshme, duke thyer me forcë derën e shtëpisë, ku hyjnë brenda dhe vjedhin sasi të arit, me të cila veprime i shkaktojë të dëmtuarit I.E., dëme të konsiderueshme materiale.

Në dispozitivin e dytë të aktakuzës, thuhet se të akuzuarit në bashkëkryerje, me 7 tetor 2012, në fshatin Marali, Komuna e Malishevës, saktësisht në shtëpinë e të dëmtuarit Sali Vrenezi, marrin pasurinë e luajtshme, duke thyer me forcë derën e shtëpisë, ku hyjnë brenda dhe vjedhin sasi të arit, me të cila veprime i shkaktojë të dëmtuarit Vrenezi, dëme të konsiderueshme materiale.

Tutje, sipas dispozitivit të tretë të aktakuzës, të akuzuarit në bashkëkryerje, me datën 8-9 tetor 2012, në kohë të pacaktuar, në fshatin Marali, Komuna e Malishevës, saktësisht në shtëpinë e të dëmtuarit Hamdi Vrenezi, marrin pasurinë e luajtshme, duke thyer me forcë derën e shtëpisë, ku hyjnë brenda dhe vjedhin katër motor sharrë dhe një makinë elektronike për shpuarje, me të cilat veprime kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Kurse, sipas dispozitivit të katërt të aktakuzës, të akuzuarit në bashkëkryerje, më 31 tetor 2012, në kohë të pacaktuar, në fshatin Shkozë, Komuna e Malishevës, saktësisht në shtëpinë e të dëmtuarit Setki Bytyqi, marrin pasurinë e luajtshme duke thyer me forcë dritaren e shtëpisë, ku hyjnë brenda dhe vjedhin sasi të konsiderueshme të arit, me të cila veprime shkaktojnë dëme të konsiderueshme materiale.

Ndërsa, sipas dispozitivit të pestë të aktakuzës, të akuzuarit në bashkëkryerje, më 19 tetor 2012, në fshatin Astrazub, Komuna e Malishevës, saktësisht në shtëpinë e të dëmtuarit Bedri Morina, marrin pasurinë e luajtshme duke thyer me forcë derën e shtëpisë, ku hyjnë brenda dhe vjedhin sasi të konsiderueshme të arit, me të cila kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese, nga ora 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve

Sot në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese kundër coronavirusit, të cilat do të jenë në fuqi deri më 4 shkurt. Me...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

10 vjet nga fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave – shtetet e rajonit morën liberalizmin për më pak se katër vjet

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në Evropë qytetarët e së cilës nuk gëzojnë të drejtën për lëvizje të lirë. Edhe pas 10 vjet...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

Georgina Rodriguez: Jeta si e famshme nuk është pa të meta, më mungojnë blerjet në supermarket

Gruaja e futbollistit, Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez, e ka pranuar se fama ka anën e saj negative dhe se asaj i mungon të bëjë...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

Totaj shprehet i gatshëm për të mbështetur “Loyola-Gymnasium” në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur sot në një takim drejtorin ekzekutiv të ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, drejtorin e Gjimnazit “Loyola”, Enver Sulaj...

Policët, të rrezikuar në punë dhe pa sigurim jetësor dhe shëndetësor

Policët sulmohen dhe lëndohen në punë por trajtimin duhet ta bëjnë me para të veta. Kurse, gjykata dhe prokuroria nuk po veprojnë fuqishëm dhe...

“Nuk i kam takuar ende” Adriana Matoshi rrëfen si reaguan prindërit e të dashurit 20 vite më të ri

Goca dhe Gra – Adriana Matoshi ka dhënë një ditë më parë një intervistë, ku ka folur për sëmundjen e rëndë që iu rikthye...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Erdogan sot në Tiranë, dorëzon çelsat e banesave për qytetarët e Laçit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, do të qëndroj për vizitë sot në Tiranë, ku tashmë janë bërë të gjitha përgatitjet për ceremonitë e...

Barcelona kërkon Firminon

Barcelona është duke u interesuar për transferimin e sulmuesit të Liverpoolit, Roberto Firmino, shkruan “El Nacional”. Liverpooli është i gatshëm ta shesë Firminon për afro...

Anaid Kaloti flet për parashutat në BBV

Në emisionin “Expuls” nga Ronaldo Sharka në “Ora News” mbrëmjen e djeshme ishte i ftuar ish-fituesi i “Big Brother Albania” Anaid Kaloti. Ai është...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Lajmet e Fundit