17.8 C
Prizren
E diel, 14 Gusht, 2022

Fotografi e vjetër e Prizrenit, kështu dukej qyteti para disa vitesh

“Balkanism”, një faqe që publikon fotografi të vjetra nga vende të Kosovës dhe shteteve tjera të Ballkanit, që kanë për synim provomin dhe njohjen me kulturën e këtyre vendeve, ka publikuar një fotografi të vjetër të Prizrenit, shkruan Express.

Në këtë foto shihen njerëzit duke kaluar kah rrugicat e ngushta dhe me kalldrëm, ato që e karakterizojnë edhe sot Prizrenin.

Barnatorja bimore ”Bio Drini” po zgjerohet, hap pikën e re në lagjen “Bazhdarhane” të Prizrenit

“Rrugët me kalldrëm dhe rrugicat e ngushta të Prizrenit përshkruajnë shumë nga historia e larmishme dhe e rëndësishme e qytetit”, thuhet në përshkrimin e fotografisë.

Nuk dihet autori i fotografisë, apo data kur është shkrepur, mirëpo duket se fotoja është e para disa vitesh./Express

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Më Shumë

‘Është mënyrë jetese’, Balje: Vajzat myslimane nuk dinë të jetojnë pa shami

Duda Balje, deputete e kuvendit të Kosovës e cilësoi të padrejtë urdhrin administrativ që nuk lejon vajzat të mbajnë shami në shkollë. Balja tha se për...

Prizren: Gjykim për vrasjen shkaku i borxhit prej 20 euro, prokuroria kërkon dënimin e të akuzuarit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten ka përfunduar gjykimi ndaj të akuzuarit Sylejman Ahmeti, i cili po akuzohet se privoi nga jeta të...

Lajmet e Fundit