31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

G-7 paralajmëron për pasojat e krizës së drithërave

Grupi i Shtatë ekonomive kryesore të botës paralajmëroi të shtunën se lufta në Ukrainë po krijon një krizë globale ushqimore dhe energjitike që kërcënon vendet e varfra dhe se nevojiten masa urgjente për të zhbllokuar rezervat e drithit që Rusia po i pengon të dalin nga Ukraina.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, e cila organizoi takimin e diplomatëve të lartë të G-7, tha se lufta ishte kthyer në një “krizë globale”.

Ajo tha se deri në 50 milionë persona, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, do të përballen me urinë në muajt e ardhshëm nëse nuk gjenden mënyra për të zhbllokuar grurin ukrainas, i cili përbën një pjesë të konsiderueshme të furnizimit në mbarë botën.

Në deklaratat e lëshuara në fund të takimit tre-ditor në bregun gjerman të Detit Baltik, G-7 u zotua të sigurojë ndihmë të mëtejshme humanitare për më të rrezikuarit.

“Agresioni i Rusisë ka gjeneruar një nga krizat më të rënda të ushqimit dhe energjisë në historinë e dekadave të fundit e cila tani kërcënon ata që janë në pozitat më të brishta në të gjithë globin,” tha në një deklaratë Grupi i Shtatëshes.

“Ne jemi të vendosur të përshpejtojmë një përgjigje të koordinuar shumëpalëshe për të ruajtur sigurinë globale të ushqimit dhe të qëndrojmë pranë partnerëve tanë më të rrezikuar në këtë drejtim,” vazhdon më tej deklarata.

Ministrja e Jashtme e Kanadasë, Melanie Joly, tha se vendi i saj, një tjetër eksportues i madh bujqësor, është gati të dërgojë anije në portet evropiane në mënyrë që gruri ukrainas t’u dërgohet atyre në nevojë.

“Ne duhet të sigurohemi që këto drithëra të dërgohen,” u tha ajo gazetarëve. “Nëse jo, miliona njerëz do të përballen me zinë e bukës.”

Rusia hodhi poshtë pretendimin se ishte përgjegjëse për përkeqësimin e urisë globale dhe rritjen e çmimeve të ushqimit.

“Çmimet po rriten për shkak të sanksioneve të vendosura nga Perëndimi nën presionin e SHBA-së”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Vendet e G-7 i bënë thirrje gjithashtu Kinës që të mos ndihmojë Rusinë, përfshirë duke minuar sanksionet ndërkombëtare ose duke justifikuar veprimet e Moskës në Ukrainë.

Pekini duhet të mbështesë sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës, dhe jo “të ndihmojë Rusinë në agresionin e saj,” thanë ata.

G-7 i kërkoi Kinës “të heqë dorë nga angazhimi në manipulimin e informacionit, dezinformimin dhe mjete të tjera për të legjitimuar agresionine Rusisë kundër Ukrainës.”

Grup që përbëhet nga Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara, përsëriti gjithashtu qëndrimin e tij se territoret e pushtuara nga forcat ruse duhet t’i kthehen Ukrainës.

“Ne nuk do t’i njohim kurrë kufijtë që Rusia është përpjekur të ndryshojë me agresion ushtarak,” thanë ata.

Takimi në Weissenhaus, në verilindje të Hamburgut, u cilësua si një mundësi për zyrtarët për të diskutuar mbi implikimet më të gjera të luftës për gjeopolitikën, energjinë dhe sigurinë ushqimore, dhe përpjekjet e vazhdueshme ndërkombëtare për të trajtuar ndryshimin e klimës dhe pandeminë.

Në një seri deklaratash përmbyllëse, vendet e G-7 trajtuan gjithashtu një gamë të gjerë problemesh globale nga situata në Afganistan e deri te tensionet në Lindjen e Mesme.

Të premten, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba u bëri thirrje vendeve mike që të ofrojnë më shumë mbështetje ushtarake për Kievin dhe të rrisin presionin ndaj Rusisë, duke përfshirë sekuestrimin e pronave të saj jashtë vendit për të paguar për rindërtimin e Ukrainës.

Kuleba tha se vendi i tij mbetet i gatshëm të bisedojë me Rusinë për zhbllokimin e furnizimeve me grurin e bllokuar në depot e Ukrainës dhe gjithashtu për arritjen e një marrëveshjeje politike për t’i dhënë fund vetë luftës, por deri më tani nuk kishte marrë “asnjë reagim pozitiv” nga Moska.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha në një intervistë të botuar të shtunën se ai nuk kishte parë ndonjë ndryshim në qëndrimin e presidentit Putin kohët e fundit.

Scholz, i cili foli gjatë në telefon me udhëheqësin rus të premten, i tha një portali gjerman të lajmeve t-online se Putini kishte dështuar në arritjen e objektivave ushtarake që kishte vendosur në fillim të luftës.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken, nuk mori pjesë në takimin e G-7 por pritet të marrë pjesë në atë të NATO-s të dielën. /VOA

Më Shumë

Gjendet një 19 vjeçar i vdekur në Rahovec, dyshohet për vetëvrasje

Një 19-vjeçar është gjetur i vdekur këtë të enjte në fshatin Potoqan i Ulët i Rahovecit. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar drejtori i Policisë...

Prizren: Klienti i TEB raporton në polici se dikush ia keqpërdori kartelën, bleu gjësende rreth 200 euro

Prokuroria Themelore në Prizren ka nisur hetimet për një rast të keqpërdorimit me kartela bankare, që dyshohet të ketë ndodhur dje, në orët e...

“Kam frikë mos bëj ndonjë budallallëk”/ Gena zbulon nëse do hynte në “Big Brother VIP”

Këngëtari i dashur për publikun, Gena, ishte dje i ftuar në episodin e radhës të “Pardon My French” në Top Albania Radio. Gjatë kësaj...

Gruaja në Prizren s’mund ta përballojë ndarjen nga bashkëshorti, tenton të bëjë vetëvrasje

Një rast i rëndë ka ndodhur të premten në një familje, në lagjen Arbanë të Prizrenit, ku një 52-vjeçare ka tentuar t’i japë fund...

Mane shpjegon kalimin te Bayern: Klubi i duhur, në kohën e duhur

Sadio Mane është lojtari më i ri i Bayern Munich. Senegalezi ditën e djeshme kreu vizitat mjeksore te bavarezët. Anësori shpjegoi dhe pse mori vendimin...

Duke shitur foto nudo, gratë ukrainase mbledhin 800,000 dollarë për të ndihmuar njerëzit e tyre

Një grup grash ukrainase kanë ardhur me idenë për t'u ardhur në ndihmë ushtarëve që po luftojnë pa u lodhur kundër Rusisë duke shitur...

Ukraina merr statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, Zelensky: Është një moment historik

  Ukrainës dhe Moldavisë u është pranuar statusi i kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Lidhur me këtë ka reaguar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili...

Akuzohej se ia ofroi 5 euro ryshfet policit kufitar në Vërmicë, dënohet me 6 muaj burgim me kusht dhe 300 euro gjobë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Klodian Durollari, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht dhe 300...

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

VIDEO/ Raketa britanike shkatërron helikopterin rus, predha amerikane vret kolonelin e Putinit

Armët që Perëndimi ka dërguar në Ukrainë po japin rezultatet e tyre. Mësohet se Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40...

Nagavci: MASHTI ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera

Ministrja e Arismit, Arbërie Nagavci ka thënë se ministria që ajo udhëheq ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera. “Raporti i Auditimit...

Prizren: Vrasja që dyshohet se ndodhi për 20 euro borxh, i akuzuari jep versionin e tij për rastin

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, i akuzuari Sylejman Ahmeti ka paraqitur mbrojtjen e tij, i cili po akuzohet se vrau Shaip Krasniqin,...

Totaj raporton para qytetarëve

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka mbajtur sot takimin e parë publik me qytetarë . Ai, në këtë takim ka folur për punën 6 mujore...

CEO i Mallorca-s: Duam ta blejmë Muriqin, por kemi limite

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi, u huazua te Mallorca në janar nga skuadra e Lazio-s. Përkundër se luajti vetëm gjysmë sezoni në klubin spanjoll, kosovari...

Vdiq regjisorja Vjosa Berisha

Regjisorja e njohur Vjosa Berisha, ka ndërruar jetë sot. Këtë e bëri të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha, përmes një njoftimi mortor në Instagram. ”Me...

Unë jam një kërkues kokëfortë i parajsës së humbur

Profesor i nderuar, po e realizojmë këtë intervistë dhe po e fillojmë me pyetjen më të zakonshme, në të cilën duhet të na përgjigjeni...

Lajmet e Fundit