0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

A gjendet traseja e autostradës mbi ndonjë lokalitet arkeologjik?!

Edi Shukriu-arkeologeLajmi për fillimin e ndërtimit të autostradës Prishtinë-Shkup ka ngritur në publik një çështje sa i përket trashëgimisë sonë kulturore e materiale.

Arkeologia Edi Shukriu përmes një postimi të saj në Facebook ka ngritur dilemën nëse traseja e paraparë për ndërtimin e kësaj rruge ekziston mbi ndonjë lokalitet arkeologjik.

Shukriu madje vlerëson se para fillimit të realizimit të këtij projekti është dashur të shqyrtohet kjo çështje me qëllim të hulumtimit të gjetjeve të reja arkeologjike.

“Arkeologët në botë gëzohen kur ndërtohen rrugët e reja e autostradat – është rast i mirë të zbulohen lokalitetet e reja arkeologjike. Se si nuk kam dëgjuar se a është bërë përnjohja e terrenit gjatë gjithë trasesë së autostradës në drejtim të Shkupit para nismës së punimeve. Tjetër është çështja e prezencës së arkeologëve gjatë vetë punimeve”, ka shkruar Shukriu.

Arkeologia kosovare me këtë rast ka tërhequr një paralele me jë përvojë jo të mirë në rastin e autostradës në drejtim të Merdares.

“Mos po ngutemi gjë e na del si në rastin e autostradës në drejtim të Merdares – ta kemi vetëm një lokalitet arkeologjik (Poslishten). E di se do të thonë se është krejt në rregull, sa e di se nuk është”, ka theksuar arkeologia Edi Shukriu.

Më Shumë

Shi e borë javën e ardhshme në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njoftoi se gjatë javës së ardhshme do të mbajë mot me shi dhe me borë. Të hënën, sipas IHMK-së, në...

Liverpool në garë me Chelsea-n dhe Arsenal-in për yllin 100 milionësh të Brighton

Liverpool thuhet se është gati të luftojë Arsenal-in dhe Chelsea-n për të nënshkruar me yllin e Brighton, Moises Caicedo. 21-vjeçari ekuadorian e ka pushtuar Premier...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit