32.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Gjermania ndan 1 miliard euro nga buxheti për Ukrainën

Qeveria gjermane ka caktuar 1 miliardë euro shtesë nga buxheti i saj i vitit 2023 për të mbështetur Ukrainën, me para të alokuara për mbrojtjen kundër sulmeve kibernetike ruse dhe mbledhjen e provave të krimeve të luftës.

Ndarja shtesë vjen mes mosmarrëveshjeve nëse Gjermania duhet të rrisë ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën, e cila thotë se ka nevojë për armë sulmuese në fushën e betejës, duke përfshirë tanke, për t’i dhënë luftë ushtrisë ruse, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Ky kusht është një fitore për të Gjelbërit, partia e koalicionit e cila ka qenë avokatja më e fortë e mbështetjes ushtarake për Ukrainën që kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi pushtimin në shkurt.

Gjermania është donatori i tretë më i madh ushtarak për Ukrainën, megjithëse shumë pas Shteteve të Bashkuara, dërgesat e armëve të të cilave kanë qenë vendimtare për sukseset e forcave të armatosura të Ukrainës në fushën e betejës, të cilat kulmuan me rimarrjen e Khersonit të së premtes, qyteti më i madh që mori Rusia.

“Buxheti i Ukrainës e bën të qartë se mbështetja jonë shkon përtej dërgesave të rëndësishme dhe të nevojshme të armëve,” tha Robin Wagener, ligjvënësi i Gjelbër që kryeson grupin parlamentar të Ukrainës.

“Ne po investojmë masivisht në paqen në Evropë dhe Ukrainë”.

Disa nga paratë do të mbështesin ekipet që regjistrojnë prova të abuzimeve të të drejtave të njeriut dhe krimeve të luftës, duke përfshirë ato të zbuluara pas tërheqjeve ruse.

Para shtesë do të shkojnë gjithashtu për mbështetjen e shoqërisë civile në rajonin më të gjerë, duke përfshirë mbrojtjen e gazetarëve në Bjellorusi, Rusi dhe Ukrainë.

Më Shumë

Demolohet dhe mbushet me bërllok parku i Korishës së Prizrenit i cili u përurua vetëm tri javë më parë

Më 28 qershor, Komuna e Prizrenit, e kishte përuruar një park me plot ulëse dhe lodra nën bjeshkët që rrethojnë Korishën. Por, ajo që ka...

Sot, Dita Ndërkombëtare e Nelson Mandelës

“Është e lehtë për t’u thyer dhe për të shkatërruar. Heronjtë janë ata që bëjnë paqe dhe ndërtojnë”. OKB zgjodhi këto fjalë të Nelson...

Lajmet e Fundit