10.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Gur kufiri në det

Enver Sulaj

Pasaporta ime ka edhe vulën e atdheut
Të tjerat janë gërvishtje në plagë
Hapërime në maratona çmendurake

Ku ta ngul në det një gur kufiri
Ku t’i kalëroj kuajt që hingëllijnë përmallshëm

Lundrojmë tutje shtigjeve të moçme
Ku arbrit lanë gjurmët e gjakut të shprishur

11 shkurt 2023
(Në tragetin e linjës Durrës-Bari)

Më Shumë

143 vjet nga lindja e Mit’hat Frashërit

Mit’hat Frashëri, i njohur me epitetin Lumo Skëndo, ka lindur më 25 mars 1880 në Janinë. Ishte pinjoll i Dulellarëve të Frashërit, i biri...

Kryeministri Kurti zbuloi pllakën përkujtimore të masakrës së Pastaselit

Në 24-vjetorin e Masakrës së Pastaselit, kryeministri Albin Kurti, bëri homazhe te lapidari dhe varrezat e dëshmorëve. Së bashku me tre të mbijetuarit e kësaj...

Lajmet e Fundit