-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Haradinaj: Dokumentet e sjella në zyrat e OVL-UÇK-së ishin kurth e qëllimshme

Po vazhdon edhe të enjten e 13 janarit marrja në pyetje për të tretën ditë me radhë e Nasim Haradinajt nga ana e Prokurorit Special (PS), ai thotë se dokumentet e sjella në zyrat e tyre janë sjellë qëllimshëm vetëm që t’i fusin në kurth.

“Publikimi i dokumenteve nëse nuk i kishte ftuar mediat, ato nuk do të ishin publikuar”. Kjo është nga video incizimi i një debati mbi të cilin PS e ngarkon Haradinaj për shpërndarje të dokumentacionit.

 

Haradinaj: Ne nuk kemi shumëzuar, shpërndarë e as publikuar dokumentet

Haradinaj thotë se ishte në interes të publikut të tregohet se ato dokumente ju kanë shkuar në zyrat e tyre, dhe është pjesë e mediave apo të të tjerëve se a i shpërndajnë a i publikojnë apo jo.

Mirëpo, ai thotë se “ato dokumente ishin publike përderisa ato ju kanë shkuar në zyrë, andaj ato nuk ishin sekrete”.

Seanca ka fillua me pyetjen se a është marr materiali nga zyrtarët e prokurorisë një ditë pasi kanë arritur ato materiale në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës (OVL-UÇK).

Dhënia e dëshmisë fillestare nga ana e Haradinajt ishte rreth një postimi të Faton Klinakut të cilin e kishte shpërnda pastaj Haradinaj në rrjetin social Facebook, ku PS insistonte se ky e ka bërë postimin fillestar, mirëpo ai ka dëshmuar të kundërtën, sepse atë dokument ai ka thënë se nuk e ka parë fizikisht asnjëherë dhe se nuk e dinë përmbajtjen e atij dokumenti pasi që është në gjuhën angleze.

PS pretendon se ai dokument është publikuar nga Haradinaj në një televizion, mirëpo dëgjohet nga prova se Haradinaj thotë se nuk është detyrë e tij dhe OVL-UÇK-së të bëjë publikimin e atyre dokumenteve.

Haradinaj ka thënë se për materialet e dërguara në zyrat e tyre, dëshmitari nr.1 ka thënë se materialet mund të jenë të ndjeshme dhe se ato nuk duhet të shumohen, nuk duhet të publikohen. Por, asnjëherë sipas Haradinajt dëshmitari nr.1 nuk ju ka kthyer përgjigje organizatës se a ishin ato materiale të tilla apo jo.

Ai ka thënë se Zekrija Shabani i “Infokus” ka sakrifikuar gazetarin e mediumit të tij, pasi që e ka marr dosjen komplet dhe se para kthimit të dosjes, materiale të saj janë publikuar. Ai thotë se janë provokuar në vazhdimësi nga ana e tij.

“Ai ka marr komplet dosjen, dhe menjëherë ju ka lajmërua ju. Kur them për vuajtjen e tij, e kam fjalën për përgjegjësinë që i takon atij”.

“Kush e ka mësua këtë ju e dini, a e ka mësua ndonjë shok i juaji a jo se di, por ky e ka kry detyrën e juaj”.

Mbi ta rëndojnë akuzat për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 prej kur edhe po qëndrojnë në paraburgim në Hagë.

Arrestimi i Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt nga zyrtarët e EULEX dhe përfaqësuesit e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale

Ndërsa, gjatë ditës së djeshme, ish-nënkryetari i OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj, përpara trupit gjykues tha se gjatë luftës në Kosovë ka vrarë ushtarë e oficerë serbë, por jo aq sa ka dashur.

“Unë asnjëherë s’kam pas punë me civilë, kur jam ndeshur me ushtarë serbë, sa kam mundur i kam korrur, sa herë kam mujtë. Edhe e dinë saktë ata, sa herë kam mundur dhe ku kam nxënë ushtrinë e Slobodan Millosheviçit në Koshare e kam gjujtë”, është shprehur Haradinaj.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Prizren, paraburgim të pandehurit për kanosje

Gjykata Themelore e Prizrenit i ka caktuar masën e paraburgimit të pandehurit F.H., i dyshuar për veprën penale 'kanose'. Sipas njoftimit, më 21 janar, i...

Tre persona shoqërohen në polici, sekuestrohen dy armë në Malishevë

Tre persona janë shoqëruar në polici në Malishevë, të cilëve u janë sekuestruar dy armë. Kështu ka bërë të ditur sot për Telegrafin zëdhënësi i...

Aksident i rëndë në Itali, vdesin 5 të rinj

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Itali ku si pasojë kanë humbur jetën 5 persona, katër djem dhe një vajzë. Mediat vendase bëjnë me dije...

Nis protesta e kuksianëve në Morinë për ta kundërshtuar vendimin e Qeverisë së Kosovës

Në pikën e kalimit kufitar në Morinë, ka nisur protesta përmes së cilës qytetarët e Kukësit po e kundërshtojnë kufizimin e lëvizjes për qytetarët...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Fyeu presidentin Erdogan me një proverb, arrestohet gazetarja

  Një gjykatë në Turqi urdhëroi që gazetarja e njohur Sedef Kabas të qëndrojë në burg në pritje të gjyqit për fyerje të presidentit të...

Qytetarët e Shqipërisë revoltohen pasi ju kërkohen 3 doza për të hyrë në Kosovë: Turp, 30 euro me u fut në tokën tonë

Për të dytën ditë me radhë dhjetra qytetarë të Shqipërisë janë duke u kthyer në kufi në Morinë të Kukësit për shkak të vendimit...

Një muaj paraburgim për personin që ushtroi dhunë ndaj gruas në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të pandehurit K.P., i cili dyshohet se ka kryer...

Bekim Jashari: Familja Jashari bëri rezistencë 45 minuta dhe zmbrapsi forcat elitare serbe

Ish-kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari bashkë me përfaqësues të OVL-UÇK-së kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. Në 24 vjetorin e sulmit të dytë...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Qyqja dhe huti në lugun e gjelbër

Prend Ndoja, SHBA Aty rreth burimit të ujit të ftohtë shtrihej një natyrë e gjelbër, aq e bukur sa nuk ka dorë njeriu që mund...

Çifti “ngjiten” duke bërë seks, largohen me batanije nga banesa për në spital

Kjo ngjarje e rrallë ka ndodhur në një fshat të Afrikës. Siç shkruanin mediat lokale atje, ky nuk është fenomen edhe shumë i rrallë në...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Ndërron jetë nënoficeri i FSK-së

Ka ndërruar jetë nënoficeri i lartë i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rreshterë i parë Besim Bajraktari, pas një sëmundjeje të rëndë sot në...

Lajmet e Fundit