16.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Qershor, 2022

Mësuesit në Francë thirrje për grevë, kundër ndryshimeve të rregullave COVID-19

Shumica e sindikatave të arsimit në Francë po u bëjnë thirrje mësuesve dhe personelit të shkollave të dalin në grevë të enjten në shenjë proteste ndaj ndryshimit të politikës së qeverisë për COVID-19 në shkolla.

Një nga sindikatat më të mëdha franceze të arsimit, ‘SNUIPP-FSU’, tha se ata prisnin që 75% të hynin në grevë dhe të rezultojë në mbylljen e rreth gjysmës së shkollave.

Sindikata e quajti atë një “mobilizim historik”, duke shtuar se nuk ishte një grevë kundër virusit, por një reflektim i zemërimit në rritje në shkolla.

Prindërit dhe mësuesit mësuan javën e kaluar se nxënësit në klasat ku dikush ka një rast me COVID-19 duhet të testohen tre herë në javë për të mbajtur klasën hapur.

Aktualisht ka më shumë se 300 mijë infeksione të reja COVID-19 në ditë në Francë, numri më i lartë i rasteve ditore që nga fillimi i pandemisë.

Është për shkak të variantit shumë të transmetueshëm Omicron dhe ka rezultuar në mbylljen e dhjetëra mijëra klasave për shkak të COVID.

Vaksinimi u hap vetëm kohët e fundit për fëmijët e vegjël, me më pak se 1% e atyre nën moshën 11 vjeç të vaksinuar plotësisht.

Sindikatat e arsimit kërkojnë që personeli i shkollës dhe nxënësit të pajisen me maska ????kirurgjikale dhe respiratorë si dhe vetë-teste.

Ata po i kërkojnë gjithashtu qeverisë që të shtyjë Baccalaureat në qershor për shkak të krizës shëndetësore.

Qeveria tha të martën se më shumë se 10 mijë klasa shkollore u mbyllën, që përfaqësojnë rreth 2% të klasave të shkollave fillore, por se qëllimi i tyre ishte të mbanin shkollat ??hapur.

Përpara grevës së arsimit, kryeministri Jean Castex tha se rregullat do të thjeshtoheshin, duke deklaruar se do të kishte autotestime falas në farmaci dhe se tre vetë-testime ishin të mjaftueshme për kontaktet e njerëzve që rezultojnë pozitivë për COVID-19 në shkolla.

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer tha në televizionin kabllor: “nuk është sikur të ishim në një periudhë normale, ne jemi në një krizë të rëndë”.

Ai tha se njerëzit nuk duhet të godasin kundër një virusi.

Epidemia e COVID-19 vjen ndërsa Franca përgatitet për zgjedhjet presidenciale të prillit me kandidatë të shumtë si nga e majta ashtu edhe nga e djathta që mbështesin mësuesit që po godasin qeverinë.

Menaxhimi i infeksioneve COVID-19 në shkolla ka qenë një sfidë gjatë gjithë pandemisë, me drejtorin rajonal evropian të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që deklaroi këtë javë se shkollat ??duhet të mbyllen të fundit.

“Mbajtja e shkollave të hapura ka përfitime të rëndësishme për mirëqenien mendore, sociale dhe arsimore të fëmijëve. Shkollat ??duhet të jenë vendet e fundit që mbyllen dhe të parat që rihapen”, tha Hans Kluge.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Ronaldo është i patransferueshëm

E ardhmja e Cristiano Ronaldos vazhdon ende të jetë e paqartë, derisa spekulimet po vazhdojnë. Vazhdimisht raportohet se portugez se po mendon të largohet nga...

I ndodhi edhe kjo rusëve në Ukrainë, raketa të cilën e lansuan nga sistemi raketor ndryshoi drejtim dhe u rikthye nga u nis

Në rrjetet sociale po qarkullon videoja që tregon momentin kur sistemi raketor rus, pëson defekt dhe raketa e tyre ndryshon drejtim dhe rikthehet në...

SHBA vret ‘udhëheqësin e lartë’ të grupit të lidhur me Al-Qaedën në Siri

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka informuar se zhvilloi një operacion në provincën Idlib të Sirisë, që kishte për synim një...

Cristano Ronaldo i bashkohet Binance-s me NFT-në e tij

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, ka njoftuar partneritetin e tij ekskluziv shumëvjeçar për tokenët të pandryshueshëm (NFT) me platformën e shkëmbimit të kriptomonedhave...

Aksident në rrugën Prizren-Reçan, tre persona të lënduar

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku ka ndodhur sonte në rrugën Prizren-Reçan. Lajmi për Gazetën Express e ka konfirmuar...

U tha se kërcënoi përmes telefonit kryetarin e Prizrenit – flet Zafir Berisha: Jam në Himarë nuk e di çka po ndodh

Kryetari i Nisma-s në Prizren, Zafir Berisha ka mohuar se ka kërcënuar përmes telefonit kryetarin e kësaj komune, Shaqir Totaj. Berisha në një përgjigje me...

Nagavci: MASHTI ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera

Ministrja e Arismit, Arbërie Nagavci ka thënë se ministria që ajo udhëheq ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera. “Raporti i Auditimit...

Publikohet rregullimi i çmimit të naftës, kaq centë do të fitojnë naftarët

Qeveria e Kosovës ka publikuar Udhëzimin Administrativ të miratuar në mbledhjen e fundit për rregullimin e çmimeve të naftës raporton Gazeta Express. Sipas këtij UA,...

Malisheva prezanton Hajdarin dhe Avdulin

Fiton Hajdari dhe Qlirim Avduli tashmë i përkasin Malishevës. Klubi nga qyteti me të njëjtin emër ka prezantuar futbollistët në mbrëmjën e të mërkurës. Edicionin...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind...

West Ham synon transferimin e Lingard

West Ham United ka hapur diskutime me Jesse Lingard, i cili u largua nga Manchester United këtë verë, sipas The Athletic. Lingard pati një periudhë...

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

Ngacmohet seksualisht një grua në Suharekë

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi dyshohet se mbrëmë ka ngacmuar seksualisht një grua. Sipas policisë, me vendim të prokurorit, i dyshuari pas intervistimit...

Kapet e mitura që u shpall në kërkim nga policia në Prizren për falsifikim të parasë

Policia e Kosovës ka arritur të arrestojë të miturën që u shpall në kërkim më 10 qershor nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren,...

Kurti vizitoi Postën e Kosovës

Sot, Postën e Kosovës e vizitoi Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti me Ministren e Ekonomisë (ME) Artane Rizvanolli dhe me Zv.Ministrin Mentor...

Origi ateron në Milano, gati për të filluar aventurën e re

Divock Origi sapo ka ateruar në Milano për t’iu nënshtruar testeve mjekësore dhe më pas për të nënshkruar kontratën.   Origi do t’i bashkohet AC Milanit...

Lajmet e Fundit