0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

“Hejzat” dedikuar Anton Pashkut

BeharGjoka-shkrimtarMungesa e një studimi të mirëfillt për shkrimtarin kosovar Anton Pashku në hollin letrar shqiptar ka bërë studiuesin Behar Gjoka që t’i kushtoj një vëmendje të veçantë prej muajsh shkrimtarit që hodhi themelet e letërsisë moderne.

Studimin pagëzuar me emrin “Hejzat” rrok gjithë aspektet letrare te Pashkut. Gjoka na bën me dije se titullin e ka gjet mes rreshtave te shkrimtarit,transmeton abcnews

Në këtë vepër studimore veçohen dy aspekte të pa prekura më parë, forma e të komunikuarit të Anton Pashkut me lexuesin. Po aq rëndësi ka edhe proza për fëmijë për studiuesin Behar Gjoka.

“Hejzat” dedikuar Anton Pashku është një përpjekje serioze që përmes 400 faqesh studim të dalin në dritë vlerat letrare, artistike dhe estetike që shkrimtari la trashëgim pas ndarjes nga jeta në moshën 57 vjeçare.

Më Shumë

ATK-ja krijon mundësinë e pagesës me këste për obligimet tatimore

Pas dyfishimit të tatimit të pronave, Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), ka bërë të ditur se ata që kanë vështirësi për t’i paguar obligimet...

Përvjetori i lindjes së Ismail Kadares

Më 28 janar të vitit 1936, 87 vjet më parë është lindur poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Ai është lindur në...

Lajmet e Fundit