5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Hoxhaj: Evropa e pa kompletuar pa Ballkanin

Hoxhaj-Enver5-21Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë një interviste speciale për Agjencinë e Lajmeve të Sofjes, Novinite, ka thënë se Evropa nuk është e kompletuar, pa integrimin e plotë të Ballkanit. Hoxhaj po ashtu ka thënë se anëtarësimi i vendeve të Ballkanit në BE, është një rikthim në Evropë, një rikthim në modernitet.

Ai ka folur edhe për rëndësinë e një bashkëpunimi më të afërt ndërmjet vendeve të Ballkanit, veçanërisht në aspektin e lirisë së lëvizjes së qytetarëve, të mirave dhe ideve.

Ministri Hoxhaj ka folur edhe për vizitën në Bullgari dhe takimet me presidentin, kryeministrin dhe homologun bullgar, duke theksuar se qëllimi i vizitës ka qenë hapja e një kapitulli të ri të zhvillimit të mëtutjeshëm të marrëdhënieve bilaterale ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Bullgarisë.

Ai ka thënë se gjatë takimeve po ashtu është biseduar për përkrahjen e Bullgarisë në përmbylljen e MSA-së për Kosovës, dhe liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, si dhe për zhvillimet në rajon.

Duke folur për angazhimet e institucioneve të Kosovës gjatë gjashtë viteve të pavarësisë, Hoxhaj veçoi fokusimin në ndërtimin dhe konsolidimin e shtetit si dhe në fuqizimin e pozitës ndërkombëtare të Kosovës përmes njohjeve ndërkombëtare dhe anëtarësimit në organizatat ndërkombëtare.

Ministri Hoxhaj ka folur edhe për zgjedhjet e fundit në Kosovë, procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, si dhe ka komentuar zhvillimet në rajon e më gjerë.

Më Shumë

Policia në Suharekë konfiskon dy armë zjarri

Në 24 orët e  fundit, policia në Suharekë ka konfiskuar dy armë zjarri.     Siç bëhet e ditur, në rastin e parë, gjatë  kontrollit në automjetin...

Kurti për Asociacionin: Nuk bëj hapa që rrezikojnë Kosovën|

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në një intervistë në "Lajmet e fundit" tha se Kosova e ka një shancë të jashtëzakonshme për anëtarësim në...

Lajmet e Fundit