30.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

VV: Vala e korrupsionit qeveritar pasqyrohet dhe në raportin e TI

VV-logo9-09Vetëvendosje shpreh shqetësimin për shkallën e lartë të korrupsionit në Kosovë. Transparency International, në raportin e fundit, vë në dukje përshkallëzim të mëtutjeshëm të valës së korrupsionit në Kosovë. Ky raport e vendos Kosovën në vendin e 111 në renditjen e shteteve me probleme të mëdha të korrupsionit. Ky vend i përket zonës së kuqe dhe e rreshton Kosovën krahas vendeve me probleme alarmante të korrupsionit.

Për Lëvizjen Vetëvendosje shtë shqetësues fakti se Republika e Kosovës në mënyrën e qeverisjes gjithnjë e më shumë po identifikohet me shtetet ku vendosja e drejtësisë është në kufijtë e së pamundurës, duke vështirësuar kështu zhvillimin dhe prosperitetin si dhe aspiratën për e shoqërisë për vlerat perëndimore e evropiane.

“Ne e mbajmë përgjegjëse për këtë përhapje katastrofike të praktikave korruptive, Qeverinë e Kosovës. Aferat e shumta të viteve të kaluara në të cilat janë përfshirë zyrtarët më të lartë të kësaj Qeverie jo vetëm që kanë njollosur imazhin e vendit por dhe po e rrënojnë të ardhmen e tij. Paaftësia e Qeverisë së Kosovës që të distancohet nga bartësit e këtyre aferave është tregues se kemi të bëjmë me një Qeveri të kapur nga krimi dhe korrupsioni. Kjo Qeveri nuk është në gjendje ta sfidojë korrupsionin, sepse udhëhiqet nga njerëz te korruptuar. Prandaj, konsiderojmë se kjo Qeveri duhet të bie, në mënyrë që Kosova të filloje të çlirohet nga krimi dhe korrupsioni dhe përgjegjësit t”i përballen me drejtësinë.

Lëvizja Vetëvendosje në muajin tetor të këtij viti ka proceduar në Kuvendin e Kosovës projektligjin ”Për vërtetimin dhe shqyrtimin e pasurisë së pajustifikueshme”.

Vetëvendosje ka në alternativën e vet qeverisëse synimin dhe kërkesën që kuadrit ligjor i duhet shtuar edhe “Ligji Anti-Mafia” dhe “Ligji për mbrojtjen e dëshmitarëve”. Të dy projektligjet planifikojmë t’i dërgojmë në Kuvendin e Kosovës.

Ne i ftojmë qytetarët që të na përkrahin, ndërsa përfaqësuesit në Kuvendin e Kosovës të cilët besojnë tek vënia e drejtësisë, të mbështesin me votë këto nisma në mënyrë që beteja kundër krimit dhe korrupsionit të bëhet e mundshme”, thekson në kumtesë, Vetëvendosje!/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Rusia akuzon SHBA-të për përfshirje të drejtpërdrejtë në luftën në Ukrainë

Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia pretendon se Shtetet e Bashkuara janë të përfshira në mënyrë të drejtpërdrejt...

Ka filluar Shkolla Verore Ndërkombëtare në Universitetin “Ukshin Hoti” Prizren, ku po marrin pjesë studentë nga 40 shtete të botës

Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, sot  ka filluar edicioni i parë i Shkollës Verore Ndërkombëtare, e cila bashkëorganizohet me ITP-Prizren dhe DokuFest. Në...

Lajmet e Fundit