18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Hoxhaj falënderon Füle-n për përkrahjen e Kosovës

Fyle-HoxhajMinistri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Komisionarin Evropian për Zgjerim dhe Politika Fqinjësore Evropiane, Štefan Füle.

Hoxhaj ka shprehur mirënjohjen e popullit dhe Qeverisë së Kosovës për përkrahjen që komisionari Füle dhe Komisioni Evropian po japin për Kosovën, me theks të posaçëm pas hapjes së negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit.

Ai ka folur për rëndësinë që ka për shtetin e Kosovës avancimi i gjithanshëm i proceseve integruese evropiane, të cilat, siç u shpreh ministri Hoxhaj, janë shumë të rëndësishme për ndërtimin e Kosovës evropiane si dhe për reformimin e vendit.

Komisionari Evropian për Zgjerim dhe Politika Fqinjësore Evropiane, Štefan Füle, ka vlerësuar progresin në Kosovë.

Füle po ashtu ka rikonfirmuar mbështetjen e Komisionit Evropian për Kosovën në proceset integruese evropiane.

Ministri Hoxhaj dhe komisionari Füle kanë biseduar edhe për nevojën e fuqizimit të mëtutjeshëm të bashkëpunimit rajonal dhe proceset konkrete që kanë ndikim në këtë drejtim në rajon. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Në Banjë të Malishevës hapet aeroporti civil

Sot ishte më shumë se një ngjarje e zakonshme, për institucionet lokale të Komunës së Malishevës dhe qytetarët e sajë e më gjerë në...

Moti sot: I vranët dhe me diell, temperaturat deri në 26 gradë

Këtë të premte pritet të mbajë mot kryesisht i vranët, me mundësi të reshjeve lokale të shiut. Gjatë pjesës së dytë të ditës, pritet të...

Lajmet e Fundit