-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

“Ibrahimin e njoh nga burgu…”/ Çka deklaroi në Gjykatë Leotrim Latifi, i dyshuari për tentim grabitjen në Prizren

Leotrim Latifi, Ibrahim Qadraku dhe Ruzhdi Fejzullahu janë tre të dyshuarit që u arrestuan dje, nën dyshimet për tentim grabitjen dhe plagosjen e dy pronarëve të argjendarisë në Prizren, mbrëmjen e së hënës.

Ndaj tyre Prokuroria Themelore në Prizren kërkoi caktimin e masës së paraburgimit, kërkesë kjo që u aprovua nga Gjykata në një seancë të mbajtur në orët e mbrëmjes. Në këtë seancë i dyshuari Leotrim Latifi e ka mohuar të jetë njëri nga të dyshuarit për ngjarjen që terrorizoi Prizrenin. Ai ka folur edhe për lidhjen e tij me të dyshuarin tjetër, Ibrahim Qadrakun.

Çka deklaroi në seancën e së enjtes Leotrim Latifi?

Gazeta Sinjali ka kontaktuar me Besim Morinën, avokatin e Leotrim Latifit, i cili në senacën që u mbajt dje e ka kundërshtuar masën e paraburgimit ndaj klientit të tij. Morina ka treguar për Sinjalin se çfarë deklaroi Leotrim Latifi në seancë për lidhjen e tij me të dyshuarin Ibrahim Qadrakun.

“Në seancën që u mbajt dje ai deklaroi se nuk ka të bëjë me këtë vepër për të cilën po dyshohet. Ai tha se “Unë nuk jam ai për të cilin dyshon Prokuroria”. Nuk e ka pranuar veprën për të cilën dyshohet. Ky thotë se me Ibrahim Qadrakun njihen nga burgu, derisa kanë qenë në burg. Nuk mund të themi se Leotrim Latifi, me naj provë konkrete mund të jetë personi për të cilin dyshohet. Nga ana e Prokurorisë përveç një kërkesë dhe aktvendim për fillimin e hetimeve, nuk kemi prova të tjera”, tha Morina për Sinjalin.

Leotrim Latifi në seancën për caktimin e paraburgimit e ka përmendur edhe rastin për të cilin më parë dyshohej dhe kishte qenë në paraburgim deri në mars të këtij viti.

“Ne si mbrojtje nuk kemi ndonjë provë, që ai ka qenë në pamjet që janë publikuar. Në seancë ai edhe vet e deklaroi se ka disa muaj që ka dalë nga burgu, pasi është dyshuar për të njëjtën vepër. Tha se kam qëndru në burg me dyshimet e ngjashme dhe më pas është liruar”, shtoi tutje Morina.

Leotrim Latifi është liruar nga paraburgimi më 26 mars të këtij viti.

Sipas Gjykatës Themelore në Prishtinë, ai dhe të dyshuarit e tjerë për disa raste të grabitjeve, janë liruar pasi që kanë pushuar shkaqet për mbajtjen e tyre në paraburgim.

“Ju informojmë se Gjykata Themelore në Prishtinë-Departamenti për Krime të Rënda në përbërje nga trupi gjykues prej tre gjyqtarëve profesionistë, me datë 26.03.2021 kanë marrë vendim dhe të akuzuarve L.L, E.SH dhe K.SH iu është ndërprerë masa e paraburgimit dhe është urdhëruar masa Paraqitja në stacionin policor, pasi që trupi gjykues ka vlerësuar se kanë pushuar shkaqet për mbajtjen në paraburgim për të akuzuarit në fjalë”.

Gjykata Themelore në Prizren dje ka caktuar masën e paraburgimit ndaj Leotrim Latifit dhe Ibrahim Qadrakut, për shkak të dyshimit të bazuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprat penale;

grabitja në tentativë,
shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm,
mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve ,
grabitja,
sulmi ndaj personit zyrtar,
shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm dhe
asgjësimi apo dëmtimi i pasurisë.

Ndërsa Ruzhdi Fejzullahut i është caktuar masa e paraburgimit nën dyshimin se ka kryer veprën penale ndihma në grabitje.

Më Shumë

Policia mbush arkën e shtetit me mbi 21 mijë euro, vetëm dje dënoi 618 qytetarë që nuk respektuan masat antiCOVID-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja në luftimin dhe parandalimin e përhapjes së coronavirusit, masa këto të cilat kanë hyrë dje në...

Artan Abrashi: Shumë shpejt do të rikthehet Kosova B

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi tha Kosova B shumë shpejt do të rikthehet në funksionim. Abrashi në ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se nuk...

103 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit

Sot bëhen 103 vjet nga vdekja e atit të Pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarit të madh Ismail Qemali. U lind në Vlorë, në vitin 1844, biri...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Prizren, paraburgim të pandehurit për kanosje

Gjykata Themelore e Prizrenit i ka caktuar masën e paraburgimit të pandehurit F.H., i dyshuar për veprën penale 'kanose'. Sipas njoftimit, më 21 janar, i...

Moti këtë javë: Reshje bore, ngrica dhe temperatura deri në -13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot të ftohtë, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet...

Masat e reja antiCOVID, dhjetëra qytetarë të Shqipërisë kthehen mbrapsht në Morinë

Një numër i madh udhëtarësh janë kthyer sot paradite në Morinë duke mos u lejuar të futen në Kosovë për shkak të rregullave të...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

”Le Monde” analizon veprën e Ismail Kadaresë

Kadare vjen i përkthyer në gjuhën frënge, nga violinisti i njohur, Tedi Papavrami.  Me botimin në frëngjisht të kësaj vepre të shkrimtarit shqiptar me famë...

Fyeu presidentin Erdogan me një proverb, arrestohet gazetarja

  Një gjykatë në Turqi urdhëroi që gazetarja e njohur Sedef Kabas të qëndrojë në burg në pritje të gjyqit për fyerje të presidentit të...

Turqia ndërron emrin e shtetit, e konfirmoi Erdogan

Autoritetet turke vendosën ta ribrendojnë imazhin e vendit në botë, kumtoi televizioni turk TRT.Paraprakisht këtë muaj, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan publikoi kumtesë në...

Dhunë në Suharekë, babai tenton të sulmojë fizikisht vajzën e tij

Një rast I dhunës ka ndodhur në Suharekë. Babai ka tentuar të sulmojë vajzën me shufër. Suharekë 21.01.2022 – 23:15. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar...

Aksident i rëndë në Itali, vdesin 5 të rinj

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Itali ku si pasojë kanë humbur jetën 5 persona, katër djem dhe një vajzë. Mediat vendase bëjnë me dije...

Përfundon gjykimi ndaj shefit të Zyrës së Prokurimit në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën janë dorëzuar me shkrim fjalët përfundimtare të palëve në gjykimin ndaj Isa Osmankaj i cili po akuzohet...

Letër nga burgu e Pjetër Arbnori për mbesën

Pjetër Arbnori lindi më datë 18 janar të vitit 1935. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat partizane vranë babain e tij. Në këtë ditë kujtojmë...

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Lajmet e Fundit