22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

IPK dorëzon kallëzim penal ndaj policit që rrahu të arrestuarin në stacionin e policisë në Prizren

Një video e cila ka qarkulluar në media gjatë së enjtes, shihet një polic duke vepruar dhunshëm ndaj një personi të arrestuar.

Rasti ka ndodhur me datën 17.01.2021, në stacionin e policisë së trafikut në Prizren.

Lidhur me këtë, Inspektorati Policor (IPK) ka thënë për Telegrafin se ka pranuar ankesë nga një qytetar i cili ankohej për tejkalim të autorizimeve policore gjatë përdorimit të forcës nga zyrtarë policorë në Prizren.

“Rasti është regjistruar në IPK dhe hetuesit janë angazhuar duke ndërmarrë veprime konkrete hetimore”, thuhet në përgjigjen e IPK-së.

Tutje Inspektorati Policor thekson se pas disa veprimeve hetimore në konsultim me prokurorinë kompetente, hetuesit e IPK-së kanë dorëzuar kallëzim penal ndaj një zyrtari policor.

“IPK ka dorëzuar kallëzim penal pasi zyrtari policor dyshohet se kanë kryer veprën penale “keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare” si dhe në interes të hetimit është dhënë rekomandimi për suspendim  nga detyra”, ka thënë IPK për Telegrafin.

Më Shumë

Një viktimë dhe 930 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit një person ka humbur jetën nga COVID-19. Gjatë këtyre orëve janë regjistruar 930 raste të...

Gruaja me shtetësi të huaj dyshohet se u dhunua në Prizren

Një grua me shtetësi të huaj, dyshohet se është dhunuar të dielën në Prizren. Policia ka njoftuar në raportin e saj 24-orësh se i dyshuari...

Moti sot dhe nesër

Lajmet e Fundit