1.8 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

IQPM reagon: “Dëmtimi” i automjeteve në Damanek, është një e pavërtetë e madhe

IQPM-logoIniciativa Qytetare Për Malishevën (IQPM), ka reaguar pas “dezinformatës” së kreut aktual të Malishevës, Isni Kilaj, për gjoja dëmtimin e veturave dhe pengimin e fushatës zgjedhore në fshatin Damanek, duke drejtuar gishtin kah IQPM dhe kandidati i saj Veton Kastrati.

“IQPM bën me dije tërë opinionin publik dhe të gjitha organet shtetërore, Policinë e Kosovës dhe Komisionin Komunal Zgjedhor se kjo është një e pavërtetë e madhe”, duke shtuar se kandidati i saj për kryetar, Veton Kastrati, ka qenë në fushatë me IQPM në fshatrat Magjarë dhe Shkozë gjatë asaj kohe.

“IQPM dhe të gjithë anëtaret e saj nuk janë fare të interesuar të merren me asnjë subjekt politik garues në Malishevë e aq më pak me grupin qeverisës tanimë të dështuar, ne do të merremi vetëm me popullin dhe qytetarët e Malishevës, të cilëve do t’ua kthejmë dinjitetin”, thuhet në komunikatë të IQPM.

IQM po ashtu shkruan se ia bën me dije skenaristit të ngjarjeve të shëmtuara në të kaluarën, i cili siç duket prapë është aktivizuar për skenarë të tillë që janë të dëmshëm dhe të rrezikshëm për Malishevën, se ka ardhur koha që çmimin e merituar ta marrë më 3 nëntor, përmes votës së lirë e demokratike.

“Jemi të sigurt që qytetarët e Malishevës e dinë fortë mirë se kush është ai i cili është mësuar të gjuajë gurin dhe të fshehë dorën, dhe prapë të përfitojë pushtetin, duke ngritur kurthe për bashkëpunëtorët e tij të ngushtë e deri te kundërshtarët politikë. Por është fundi i këtij grupi tërësisht të dëmshëm dhe destruktiv për  skenën politike në Malishevë”.

Pos tjerash, IQPM i bën thirrje Hashim Thaçit që të marrë masat e duhura për të futur nën kontroll këtë grup të degjeneruar në Malishevë, i cili ka uzurpuar institucionet lokale dhe degën e PDK-së në Malishevë, edhe pse “konsiderojmë se e gjithë kjo është e orkestruar nga dy individë, nga Hashim Thaçi dhe Isni Kilaj, të cilët i ka verbuar mbajtja e pushtetit me çdo formë”.

IQPM iu bën thirrje qytetarëve që ta ruajnë qetësinë dhe të mos bien pre e provokimeve dhe kurtheve që cilat po i ngre grupi joformal dhe dega e PDK-së në Malishevë./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Specialja mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të përjetshëm, thotë Trendafilova

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Ekaterina Trendafilova, ka thënë se Gjykata Speciale mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të...

Kievi thotë se sulmet me raketa ruse plagosën dhjetë persona në lindje të Ukrainës

  Dhjetë persona u plagosën dhe pesë mbetën nën rrënoja në sulmet me raketa ruse gjatë natës në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, tha...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit