-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

Ja çfarë tha Thaçi pasi lëshoi sallën!

Thaci14-17aKreu i PDK-së, Hahsim Thaçi, ka spjeguar arsyen se pse ka lëshuar sallën, derisa po mbahej mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, ku pritej të përcaktohej rendi i ditës për seancën e 17 Korrikut.
Fjalimi i Thaçit:
Seanca e ardhshme është një seancë në të cilën duhet të respektohen rregullat. Gjithashtu për seancën e radhës, ne duhet të kemi formimin e komisionit për verifikimin e mandateve.
Caktimi ka shkuar duke u respektuar vullnetin e qytetarëve ndaj ne kemi nga sekretariati caktimin e ulseve, në përputhshmëri me ligjet dhe legjitimiteteve. Çdo vrull tjetër I muskujve politikë, bjen në kundërshtim me vullnetin e qytetarëve.
Sot kishte devijim të plotë nga rendi i ditës, kishte tendencë për ta shkelur ligjin dhe rregulloren.
Nuk do të lejojmë që një grumbull muskujsh politik të humbur të shkelin Kushtetutën dhe ligjet.

Në kohën që tashmë kishte filluar mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të vjetër, ku pritej që prezentë të jetë edhe kreu I PDK-së, Hashim Thaçi, ky I fundit e ka lëshuar mbledhjen.
Indeksonline mëson se lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, fillimisht kishte shkuar në këtë mbledhje, por që më pas ka braktisur atë./Indeksonline/

Ka filluar mbledhja e kryesia së Kuvendit të shpërbërë të Kosovës, në orën 11:00.
Prezentë do të jenë përfaqësuesit e partive politike që kanë fituar mandate në Kuvend, për të caktuar rendin e ditës për seancën e 17 korrikut kur edhe do të bëhet konstituimi i Kuvendit të ri, ku pritet të përcaktohet agjenca e seancës konstituitive të legjislaturës së re.
Në këtë mbledhje, do të ballafafaqohen për herë të parë, liderët e kolaicionit opozitar me kreun e PDK-së, hashim Thaçin

Më Shumë

Arabia Saudite e gatshme të presë duelin mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk

Tyson Fury është vendosur të hapë bisedimet me sauditët për të finalizuar luftën e tij historike për titull me Oleksandr Usyk. Dyshja e kampionëve të...

Pse janë të rëndësishme për luftën në Ukrainë, tanket amerikane Abrams?

Administrata amerikane po përgatitet të japë dritën jeshile për dërgimin e një “numri të konsiderueshëm” tankesh Abrams M1 në Kiev. Kjo është raportuar nga burime...

Lajmet e Fundit