14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Jahjaga e Mustafa: Homazhe te varri i ideatorit të pavarësisë, Ibrahim Rugova

atifetja te varri i rugovesPresidentja e vendit, Atifete Jahjaga dhe kryeministri Isa Mustafa me rastin e shtatë vjetorit të pavarësisë së Kosovës me nderime shtetërore bënë homazhe te varri i presidentit, Ibrahim Rugova.

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga tha se po bëjnë nderime institucionale presidentit historik, Ibrahim Rugova, ideatorit të pavarësisë së Kosovës.

Ajo tha se Kosova është një shtet i lirë, i pavarur, sovran dhe me perspektivë të qartë euro-atlantike.

Edhe kryeministri i vendit, Isa Mustafa tha se sot po bëjnë nderime për presidentin e parë të Republikës së Kosovës, Ibrahim Rugova, burrit që vuri themelet e Republikës.

Mustafa tha se Rugova punoi tërë jetën për shtetin e Kosovës. Ai tha se vlerëson shumë veprën dhe kontributin e presidentit Rugova, të cilën tha e ka motiv që të punojnë në të ardhmen për krijimin e kushteve për qytetarët e Kosovës.

Më Shumë

Prizren/ Sulmohet fizikisht një shtetas i Shqipërisë

Një burrë nga Shqipëria ka pranuar tretman mjekësor, pasi që ishte sulmuar fizikisht nga i dyshuari nga Prizreni. I dyshuari është arrestuar dhe me vendim...

‘Bëni dush së bashku për të kursyer rrymë’, iu thotë Zvicra qytetarëve të saj

Ministrja e mjedisit e Zvicrës po promovon masa për të reduktuar konsumin e energjisë me 15 për qind këtë dimër – dhe një nga...

E diela me diell

Lajmet e Fundit