4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Janjiq: Kosova në vjeshtë, vëzhguese në OKB

Selia e OKB-së në New YorkKosova do të mund ta fitojë statusin e vëzhguesit në OKB në mbledhjen e rregullt të vjeshtës në Asamblenë e Përgjithshme.

Rruga e Kosovës deri të arritja e statusit të vëzhguesit në Kombe të Bashkuara, nuk është e gjatë, pasi që mund të llogaritet në mbështetjen e 106 shteteve të cilat e kanë njohur, që bëjnë dy të tretat e shumicës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, shkruan e përditshmja serbe “Novosti”.

Anëtari i formit për marrëdhënie etnine, Dushan Janjiq, ka thënë për “Novosti” se kërkesa fillestare e gjermanëve ndaj Beogradit të mos e pengoj rrugën e Kosovës drejt OKB-së, është ndarë në dy pjesë – e para është emërimi i zyrtarit ndërlidhës, që tashmë është realizuar, në rend është ulsja në OKB.

“Kjo temë do të aktualizohet në vjeshtë, e cila bazohet në modelin e dy gjermanive. Kthimi i zyrtarit ndërlidhës Dejan Paviqeviq nga kufiri me Kosovën është pjesë e kësaj strategjie, përmes të cilës tregohet se ka ardhur koha që këta zyrtarë ndërlidhës, të fitojnë statusin e ambasadorëve”, ka thënë Janjiq, citon lajmi.net.

Ai ka shtuar se ekzistojnë mundësi që Beogradi të mbajë Kosovën jashtë dyerve të OKB-së edhe këtë vjeshtë, por se këtë nuk do ta mund ta bëj në vitin e ardhshëm.

Janjiq vlerësoi se Kosova më nuk ka kohë që të pres dhe se tashmë është e angazhuar që të sigurojë statusin e vëzhguesit.

Më Shumë

Zyrtare: Caktohet vendi mikpritës për Kupën e Amerikës 2024

Kupa e Amerikës 2024” do të luhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. CONMEBOL, organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut dhe CONCACAF, organi...

Rritet numri i të vdekurve pas sulmit në një xhami në Pakistan

Numri i të vdekurve është rritur në të paktën 87 persona pas një sulmi vetëvrasës në një xhami që kishte në shënjestër policët në...

Lajmet e Fundit