22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Limaj: Kjo Qeveri s’do ta ndëshkojë asnjë rajon, unë s’do jem pjesë e saj

foto-kushtrim-ternava-nisma27_3183Kryetari i kryesisë së partisë Nisma, Fatimir Limaj ka treguar për Express se si është arritur marrëveshja mese partive opozitare, LDK-së dhe AAK-së. Ai ka thënë se ky bashkim është bërë për të mirën e Kosovës.
Sipas Limajt, këto tri parti e kanë pasur programin më të mirë dhe të tria do të qeverisinvendi më së miri.

“Kjo ka qenë edhe arsye që kemi ardhur deri te kjo marrëveshje. Për këtë duhet të falënderohet LDK-ja që e ka marr një iniciativë të tillë. Kjo parti e ka kuptuar që është koha që të largohet nga bashkëpunim më paritet që i kanë sjell dem vendit dhe ka vendosur të bashkohet me neve. Ne jemi një koalicion që do t’i përfaqësojë të gjitha interesat e këtij vendi”, ka thënë Limaj në një interevistë për Gazetën Express.

Ai ka dhënë garanca se elektorati i PDK’së nuk ka pse të frikësohet, tash pasi që partia e tyre do të jetë në opozitë.

“Nuk do të lihet anash askush dhe nuk bëhet fjalë për ndarje rajonale apo komunale. Ky bashkim është bërë për të mirën e vendit dhe për ta zhvilluar atë. Nuk ka nevojë të ketë frikë askush se do të lihet anash nga ne. Nisma dhe paritet e koalicionit do të jenë për të gjithë”.

Limaj ka thënë se ai personalisht nuk do të jetë pjesë e qeverisë së ardhshme.

“Unë personalisht nuk do të jem pjesë e kësaj qeveria. Nisma do të jetë pjesë e saj. Unë punën time në qeveri e kam kryer dhe i kam dhënë kontributet e mia. Tani i kam disa procese që duhet t’i përfundoj dhe me këtë dua të tregoj se në jemi për ndërtimin e një shteti ligjor. Mirëpo, Nisma për Kosovën do ta ketë postin e zëvendëskryeministrit”.

Më Shumë

Syla dëshiron që me Suharekën ta mposhtë Ballkanin

Futbollisti i Suharekës, Ilir Syla, ka dëshirë për të arritur fitore ndaj rivalit të qytetit, Ballkanit. Suhareka që nga edicioni i ri do të garojë në...

Shpallet konkursi për regjistrimin e nxënësve në Shkollën e Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren

Shkolla e Muzikës “Lorenc Antoni” në Prizren ka shpallur konkursin për regjistrimin e nxënësve të rinj për vitin shkollor 2024/2025. Të gjithë nxënësit që kanë...

Lajmet e Fundit