19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Kandidatët e VV-së vizituan “Hendikos”-in në Prizren

Vizite-ne-Handikos-Prizren-3-qershor-2014-1-620x330Kandidatët për deputetë nga radhët e Lëvizjes Vetëvëndosje në Prizren: Mytaher Haskuka, Nora Arapi-Krasniqi, Levent Kasëmi dhe Artan Abrashi vizituan Shoqatën e Paraplegjikëve dhe të Paralizës së Fëmijëve në Kosovë – Handikos.

Përfaqësuesit e shoqatës Handikos shprehën brengat e tyre kryesore për persona me aftësi të kufizuara për hapësirën që u jepet atyre në arsim dhe shëndetësi. Infrastruktura e shkollave dhe institucioneve nuk është e rregulluar për personat me aftësi të kufizuara.

Poashtu, përkujdesi shëndetësor për ta kushton shumë dhe ka shumë pak përkujdesje e përkushtim nga pushteti për investime në këtë drejtim.Kandidatët për deputetë të Lëvizjes Vetëvëndosje në Prizren shpalosën alternativën e këtij subjekti për çështjen e arsimit dhe shëndetësisë.

Lëvizja Vetëvëndosje do të përkujdeset që secila shkollë të pajiset me hapësirën e nevojshme për përsonat me aftësi të kufizuara, si dhe nuk do të ndërtohet asnjë shkolle e re pa pasur në konsiderim hapësirën e nevojshme për ta.

Më Shumë

Përkujtimi i 25 vjetorit të çlirimit të Prizrenit: Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

Në nderim të heronjve të kombit, kryetari Shaqir Totaj, së bashku me zyrtarë të ekzekutivit, familje të dëshmorëve, përfaqësues të shoqatave të dala nga...

‘Natën e mirë’ nga Elita 5, kënga që rikthen në skenë grupin ikonik shqiptar

Pak javë më parë, grupi ikonik shqiptar, ka publikuar këngën e tyre më të re ‘Natën e mirë’, këngë kjo e cila vjen pas...

Lajmet e Fundit