25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Filloi “Java e Remzi Ademajt – Shtigjeve të Lirisë”

Remzi Ademaj 1Edicioni i 13-të i  manifestimit tashmë tradicional “Java e Remzi Ademajt – Shtigjeve të Lirisë” kushtuar komandat “Petritit”, ka filluar sot në Prizren. Manifestimi ka nisur me një defile të nxënësve në qendër të Prizrenit.

Kryetari Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, tha se me këtë aktivitet, pos që dëshmohet dija e nxënësve, nderohet edhe lufta e drejtë e UÇK-së.

” Sot është dita e parë e këtij manifestimi, prandaj ju uroj suksese që garat të jenë sa më të suksesshme”, tha Muja.

“Vetëm përmes dijes mund e dëshmoni se jeni duke e respektuar veprën e atyre që ranë për lirinë e Kosovës”.

Drejtori i Arsimit, Nexhat Çoçaj,tha se organizatorët e manifestimit janë shantazhuar për mbajtjen e këtij manifestimi.

” Përkundër shantazheve të ndryshme që po iu bëhen organizatorëve ne nuk do të ndalemi së organizuari këtë ngjarje të veçantë në vendin tonë”, tha ai, transmeton TVPZ.
“Risi e edicionit të 13-të do të jenë festivali i valleve popullore dhe lojërat skenike të nxënësve të shkollave pjesëmarrëse”

Risi e vetme është gara sportive në shah,që është futur zyrtarisht në kalendarin e garave nga Federata e Shahut të Kosovës.Në edicionin e 13 të manifestimit tradicional “Java e Remzi Ademajt-shtigjeve të Lirisë” po marrin pjesë 256 ekipe garuese nga 50 shkolla të komunës së Prizrenit,të cilët garojnë në 12 disiplina të parapara në sport,pikturë,vallëzim,kuizin e diturisë etj.Manifestimi do të përfundoj me 12 qershor/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

Prizren/ Kurti mori pjesë në shënimin e ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori sot...

Lajmet e Fundit