16.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Karplus, Levitt dhe Warshel marrin çmimin ”Nobel” në Kimi

74037Çmimi ”Nobel” në Kimi 2013 iu dha sot Martin Karplus austro-amerikan, Michael Levitt britaniko-amerikan dhe Arieh Warshel izraelito-amerikan, si njohës të modelimit të reaksioneve kimike.

Të tre hulumtuesit janë shpërblyer ”për zhvillimin e modeleve multishkallë për sistemet kimike komplekse”, bëri të ditur juria në një komunikatë për shtyp.
Karplus, 83 vjeç, Levitt 66 vjeç dhe Warshel 72 vjeç i janë referuar në studimin e proceseve kimike fizikës së Njutonit së bashku me fizikën kuantike, që i përgjigjet rregullave kryesore.

Martin Karplus zotëron një post në Universitetin e Strasburgut (Francë).
”Kimistët kanë krijuar edhe më parë modelet e molekulave duke përdorur topa plastike dhe shkopinj. Sot, modelimi është kryer në kompjuter”, shpjegoi

Akademia Mbretërore e Shkencave në një deklaratë për shtyp.
”Modelet informatike që riprodhojnë jetën reale janë thelbësore për shumicën e hulumtuesve të sotëm të kimisë”, theksoi Akademia duke shpjeguar se sot kompjuteri është një mjet mjaft i rëndësishëm për kimistët sesa epruveta e dikurshme.

”Simulimet janë kaq realiste sa parashikojnë rezultatin e eksperiencave tradicionale. Në vitet 1970, Martin Karplus, Michael Levitt dhe Arieh Warshel kanë hedhur themelet për programe të rëndësishme që janë përdorur për të kuptuar dhe parashikuar procesin”, citoi Akademia.

Më Shumë

Abdixhiku fton Baljen për bashkëpunim, deputetja mohon kalimin në Grupin Parlamentar të LDK-së

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar kryetaren e Unionit Socialdemokrat (SDU), Duda Balje. Abdixhiku me Baljen ka diskutuar për zhvillimet dhe...

Pensionistët kërkojnë të trajtohen me dinjitet, lëshojnë pëllumba para Qeverisë

Në Ditën Ndërkombëtare të Pensionistëve Shoqata e Pensionistëve të Kosovës ka organizuar aksion simbolik para Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Ata kanë lëshuar pëllumba para Qeverisë,...

Lajmet e Fundit