5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Kerry në ‘negociata të vështira’

kerry5Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry ka thënë se ai është angazhuar në negociata “shumë të rënda” në Vjenë me homologun e tij iranian, Mohammad Javad Zarif rreth programit bërthamor të Iranit.

Komentet e Kerrit janë bërë sot, gjashtë ditë para se të përfundojë afati i dhënë për arritjen e një marrëveshjeje në mes të gjashtë fuqive botërore dhe Iranit.

Sidoqoftë, raportohet se Kerry do të fluturojë drejt Egjipit nesër për të kërkuar ndihmë në arritjen e një armëpushimi në Rripin e Gazës, raporton REL.

Një zyrtar i lartë i Departamentit amerikan të shtetit i ka thënë Radios Evropa e Lirë në Vjenë se Kerry është i gatshëm që të shfrytëzojë kohën për të matur gatishmërinë e Iranit për të arritur zgjidhje të krizës dhe më pas të shoh nëse mund të arrihet progres.

Më Shumë

97 vjet nga lindja e kompozitorit dhe muzikantit Tish Daija

Më 30 janar 1926 ka lindur kompozitori dhe muzikanti shqiptar Tish Daija. Lindi në Shkodër nga një familje artizanësh. Ende pa hyrë në shkollë bëhet...

Kritikuan Putinin dhe luftën në Ukrainë, arrestohet çifti në një restorant në Rusi – i raportoi një kamarier që dëgjoi bisedën e tyre

Është publikuar videoja e arrestimit të një çifti rus, pasi që folën kundër luftës në Ukrainë dhe presidentit rus Vladimir Putin derisa kishin shkuar...

Lajmet e Fundit