12.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Këshilli Grevist sot në takim me kryeministrin Kurti

Një kërkesë e Këshillit Grevist të BSPK-së, për takim e dialog me kryeministrin Albin Kurti, për herë të dytë, sot do të realizohet.

 

Është konfirmuar nga Qeveria e Kosovës për RTKlive se një takim i tillë do të mbahet sot (e martë) në porët e para të mëngjesit.

Përparim Kryeziu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës, tha për RTKlive, se takimi në përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje për grevën me kryeministrit Kurti dhe Këshillit Grevist, do të mbahet të martën në mëngjes, por ai nuk specifikoi orën e saktë.

Kryeministri Kurti, të shtunën e kaluar, priti në një takim kryetarin e BSPK-së, Atdhe Hykolli, mirëpo nuk pati ndonjë rezultat.

Kjo bëri që mësimi në shkolla të mos fillojë as me 12 shtator, edhe pse do të duhej të niste  me 1 shtator.

Greva ka nisur me 25 gusht, kur BSPK, duke përfshirë edhe SBASHK-un, ka hyrë në grevë. Kërkesa e tyre është ndarja e 100 eurove për të gjithë punëtorët deri në hyrjen në fuqi të Ligjit për Paga.

Kryeministri deklaroi ditë më parë se në javën e dytë  të shtatorit, ky projektligj do të hidhet në diskutim publik, por një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur.

Më Shumë

BE “e shqetësuar” për forcimin e bashkëpunimit Serbi-Rusi

Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësimin për forcimin e raporteve midis Serbisë dhe Rusisë, pasi këto dy shtete nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunim në sferën...

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, shënoi Ditën Ndërkombëtare të Boshnjakëve

Kryetari Shaqir Totaj, së bashku me pjesëtarë të komunitetit boshnjak dhe të Shoqërisë Kulturo-Artistike “Šarski Behar” në Prizren, shënuan sot 28 shtatorin – Ditën...

Lajmet e Fundit