27.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Këto janë vendet me çmimet më të larta të bukës

Çmimet e bukës janë rritur ndjeshëm në të gjithë Europën gjatë vitit të kaluar, tregojnë të dhënat e reja.

Por çmimet e bukës u rritën ndjeshëm që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Ato ishin mesatarisht 18% më të larta në gusht se një vit më parë, sipas Eurostat, agjencia statistikore e BE-së.

Në gusht të vitit të kaluar, rritja mesatare e çmimeve të bukës në BE ishte vetëm 3%.

Eurostat thotë se çmimet e bukës aktualisht janë në nivelin më të lartë.

Hungaria është goditur më së shumti, ajo pa një rritje të madhe prej 65.5% gjatë vitit, ndërsa Franca, ka pasur rritjen më të ngadaltë të çmimeve.

Vendet me çmimet më të larta të bukës

Buka nuk është i vetmi produkt që ka shënuar rritje të ndjeshme të çmimit. Çmimet e kombinuara të bukës dhe drithërave janë rritur me 16.6% në Eurozonë, rritja më e lartë që nga janari 1997.

Ndoshta çuditërisht, rritja e kostos së çmimeve të ushqimeve dhe energjisë ka kontribuar gjithashtu në rritjen e inflacionit, së bashku me rritjen e çmimeve të energjisë. Në Bashkimin Evropian, inflacioni shënoi një rekord të lartë në muajin gusht, duke arritur në 9.1 për qind.

Ushqimet dhe pijet patën rritjen e dytë më të madhe, me 12.4%, pas banesave dhe energjisë elektrike, të cilat pësuan një rritje prej 19.7%, shkruan Euronews.

Pse po rriten çmimet e bukës në Hungari?

Edhe para fillimit të luftës në Ukrainë, në janar, furrtarët hungarezë i kishin paralajmëruar klientët se mullinjtë do të rrisnin ndjeshëm çmimin e miellit, siç raportohet nga HVG, duke sugjeruar se Hungaria tashmë po përballej me sfida përpara konfliktit.

Midis gushtit 2021 dhe gushtit 2022, Hungaria kishte muajt e saj më të thatë që nga viti 1901, një situatë që u përkeqësua nga temperaturat e larta të këtij viti, të cilat shkatërruan të korrat në të gjithë vendin.

József Septe, presidenti i Shoqatës Hungareze të Bukëpjekësve, nuk e ka përjashtuar mundësinë që çmimi i bukës të arrijë në afërsisht 2.50 euro për kilogram, pasi disa produkte kanë arritur tashmë të njëjtin çmim.

Hungaria është ndër vendet e BE-së me inflacionin më të lartë. Norma mesatare e inflacionit në BE në gusht ishte 9.1%; në Hungari, ishte 15.6%.

Çfarë ndikimi ka kjo rritje e çmimit tek njerëzit?

Familjet evropiane po e ndjejnë shtrëngimin e këtyre rritjeve të çmimeve.

Në Itali, ku çmimi mesatar i bukës është rritur me 13.5 për qind nga gushti 2021 deri në gusht 2022 dhe sindikatat e furrtarëve kanë paralajmëruar se mund të rritet në 6 euro për kilogram në të ardhmen e afërt. Të dhënat tregojnë se në shtatë muajt e parë nga 2022 konsumatorët reduktuan blerjet e tyre ushqimore me 3.2%.

Por për shkak të inflacionit, familjet ende po shpenzojnë më shumë për sende ushqimore sesa më parë.

Sipas të dhënave nga Komisioni Evropian, rritja e inflacionit midis janarit 2021 dhe qershorit 2022 ka rritur koston e konsumit për frymë të familjeve mesatarisht me rreth 160 euro në muaj.

Ndërsa çmimet e ushqimeve vazhdojnë të rriten, Brukseli shqetësohet se familjet me të ardhura më të ulëta do të vuajnë më shumë, pasi do të duhet të shpenzojnë një pjesë më të madhe të buxheteve të tyre për artikujt bazë si buka.

Tags: 

198 vite nga lindja e poliglotit, shkrimtarit dhe publicistit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, Pashko Vasës

Sot janë bërë 198 vite nga lindja e shkrimtarit, poetit, poliglotit dhe publicistit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare, Pashko Vasës, shkruan KultPlus. Pashko Vasa u lind...

Osmani shkon në SHBA për Asamblenë e OKB-së, do të takohet me liderë botërorë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani sot ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të takohet me liderë botërorë dhe organizata...

Lajmet e Fundit