1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Vjeshta, stina e seksit

Vjeshta është koha më e mirë për të bërë seks. Kështu kanë thënë studiuesit.

Till Roenneberg, një profesor në Institutin për Psikologjinë Mjekësore në Mynih, është një kronobiolog-që do të thotë se ai është i specializuar në studimin se si ritmet biologjike ndikojnë në fiziologjinë dhe sjelljen tonë. Gjatë karrierës së tij, ai ka mbledhur statistika për njerëz nga 166 vende.

Organizmi i njeriut ndjek ciklin e stinëve: rritja, hormonet, presioni i gjakut, perfuzioni i lëkurës, sistemi imunitar, gjumi dhe temperatura e trupit të gjitha përshtaten në përputhje me rrethanat. Sjellja jonë ndryshon gjithashtu me kohën e vitit. Për shembull, në dimër ne hamë më shumë, shtojmë peshë dhe flemë mesatarisht 20 minuta më gjatë.

Pranvera në mbarë botën – jo vetëm është sezoni i rritjes së acarimeve shëndetësore dhe ndjenjave të shtuara, por edhe i vetëvrasjeve. Përveç se e ngarkon sistemin e qarkullimit të gjakut, nxehtësia e verës i bën njerëzit paksa të pamatur, të prirur ndaj aventurave dhe aksidenteve.

Vjeshta, të paktën sipas mendimit popullor, është sezoni i ftohjes dhe melankolisë.

Gjatë vjeshtës, kur gjethet ndryshojnë ngjyrën dhe zhvendosen në tokë, na kujtohet pa mëdyshje kalimi i të gjitha gjërave. Shtoni erën dhe shiun në ekuacion, dhe të gjitha mund të shtohen në depresion.

“Nivelet e dopaminës – një “hormon lumturie” – rriten. Dopamina është ajo që prodhon valëzimin e barkut aq të njohur për ata në dashuri. Ata janë veçanërisht të fortë në vjeshtë, kur ai dhe ajo, të dy janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj ndjenjave se është më komod se sa vetëm.

Vjeshta është gjithashtu koha më e mirë për seks. Nivelet e testosteronit mashkullor ndryshojnë me stinët, por rënia është kur ato arrijnë nivelet kulmore, siç kanë zbuluar studiuesit amerikanë dhe eksperti i Mynihut Eberhard Nieschlag, duke punuar në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri.

Gjithashtu është vërtetuar se gjëndrat hormonale femërore janë më të aktivizuara në vjeshtë. Nivelet e rritura të estrogjenit i bëjnë gratë të ndihen më shumë si seksi, dhe kjo gjithashtu është e programuar – foshnjat e konceptuara në vjeshtë lindin në një stinë drite që bën të mundur që organizmi i tyre të fillojë të prodhojë.

Këto janë ndër gjetjet që kronobiologjia ka qenë në gjendje të zbulojë deri më tani në lidhje me ndryshimet sezonale në sjelljen njerëzore, shkruan businessinsider,

Më Shumë

Arrestohet një person në Prishtinë, bashkëpunoi me grupin që kryen grabitjen në Suharekë

Një person është arrestuar gjatë aksionit të bastisjes së Njësisë Speciale Intervenuese  sonte në argjendarinë “Baraku” në Prishtinë. Në aksionin e ri janë duke u...

Falja e tatimit në pronë/ Dështon seanca e Kuvendit të Prizrenit

Ka dështuar seanca e Kuvendit të Prizrenit, për faljen e 100 eurove të tatimit në pronë për vitin 2023. Seanca ka dështuar për shkak mungesës...

Lajmet e Fundit