12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Konjufca: Brovina ishte nën kontroll të plotë të PDK’së

GlaukKonjufcaUzurpimi i dytë i PDK-së është mënyra se si ata e kontrollonin dhe i bënin trysni deputetes të cilës i ra shorti ta kryesonte seancën e sotme parlamentare. Kështu pohoi Glauk Konjufca pas përfundimit të seancës.

Ai tha eksponentë të lartë partiak të PDK-së, i bënin me shenja deputetes Brovina se çfarë duhet të bënte dhe se kjo deputete ishte totalisht nën kontrollin partiak të PDK-së.

Ndërsa tha se Vetëvendosje nuk e votoi Mustafën.”Vetëvendosje nuk e ka mbështetur Isa Mustafën për kryetar të kuvendit, e arsyeja është e qartë pasi që partitë opozitare kishin ndryshuar mendje sot në mëngjes dhe se kjo është arsyeja pse ne abstenuam në zgjedhjen e Isa Mustafës për kryetar të Kuvendit. Vetëvendosje pati shpjeguar se edhe vota për krye parlamentarin hyn në kuadër të pakos së marrëveshjes së përgjithshme e cila ishte duke u negociuar me LDK, AAK dhe NISMA. Me qenë se marrëveshja dështoi sot në mëngjes ne nuk patëm si ta votonim”, tha ai.

Ndërsa pohoi se shpreson në arritjen e një marrëveshje me bllokun opozitar.

“Edhe pse sot në mëngjes u vërejt se mos pajtimet po vazhdojnë, megjithatë mundësia është e hapur dhe Vetëvendosje do të vazhdoi të negocioi me bllokun tre palësh dhe ne kemi ende shpresa të mëdha se ende ka mundësi. Gjasat janë tepër reale dhe jam shumë optimist se një marrëveshje është e mundshme të realizohet”, tha ai, duke shtuar se hapësirë më të madhe ka për arritjen e një marrëveshje se sa për zgjedhje të

Më Shumë

Kurti: Tekst më të mirë të marrëveshjes nuk ka qenë e mundur të mbërrijmë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka nisur raportimin e tij në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit më 18 mars. Kurti ka folur rreth...

Dy ndeshje interesante sot në basketboll, vëmendja në Suharekë

Xhiroja e 27-të në Superligën e Kosovës në basketboll do të vazhdojë edhe sot me dy ndeshje mjaft interesante. Përballje shumë interesante do të jetë...

Lajmet e Fundit