31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Konjufca nderon Ukshin Hotin dhe të rënët për lirinë e Kosovës

Sot po bëhen 23 vjet kur forcat shtetërore serbe e zhduken patriotin dhe veprimtarin e shquar, intelektualin Ukshin Hoti.

Ky është një krim i madh, një krim i rëndë të cilin nuk e ka përjetuar vetëm familja, por mbarë kombi ynë, sepse Ukshin Hoti ishte një ndër veprimtarët më të shquar të kombit tonë.

Krijimtaria e tij është e gjatë, shumë e vlefshme për ta kujtuar. Ai na ka lënë një trashëgimi të jashtëzakonshme, intelektuale, patriotike dhe kombëtare të cilën do ta studiojnë brezat edhe të tashëm edhe të ardhshëm për shkak të mendimeve politike që na ka lënë Ukshin Hoti.

Veprat e tij edhe sot e kësaj dite na ndriçojnë rrugën përpara zyrtarëve politikë, por edhe atyre që e studiojnë politikën, jo vetëm atyre që e ushtrojnë dhe e bëjnë politikën.

23 vjet pas zhdukjes së tij shteti i Serbisë nuk ka dhënë fare përgjegjësi, askush nuk është dënuar, askush nuk është gjykuar për zhdukjen e tij, ndonëse dihet me saktësi se cilat ishin autoritetet e burgut kur është zhdukur Hoti, kush ka qenë drejtori, kush kanë qenë gardianët. Gjithçka dihet. Kjo tregon se Serbia as që çan kokën për këto krime. Kjo tregon se ky shtet nuk po e ndërron drejtimin të cilin e ka pasur, më 1998 dhe 1999 gjithmonë kundër popullit shqiptar.

Ukshin Hoti gjithmonë do të kujtohet sa të ketë komb shqiptar për arsye se veprimtaria e tij politike shtrihet për dekada me radhë.

Mos të harrojmë se ai ishte i gatshëm ta humbasë edhe postin e profesorit të UP-së për t’u dalë në ndihmë protestave studentore më 1981.

Pra, ka qene një personalitet i cili nuk ka kalkuluar në pozita dhe favore.

Ai gjithmonë ka qenë në anën e popullit të vet, dhe gjithmonë ka qenë me bashkëfshatarët e vet dhe me disa bashkëveprimtarë me të cilët jemi sot këtu.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka vizituar shtëpinë muze të veprimtarit Ukshin Hoti.

Ai tha se erdhëm në vendlindjen e tij në Krushë për homazhe dhe nderime.

“Lavdi Ukshin Hotit dhe të rënëve për lirinë e popullit tone”, tha Konjufca.

Konjufca me këtë rast ka vendosur edhe lule pranë bustit të Ukshin Hotit në Krushë.

Në vizitën që i ka bërë shtëpisë muze ka biseduar edhe me bashkëveprimtarë dhe të afërm të Ukshin Hotit.RTKLIVE/

Më Shumë

Komuna e Prizrenit nënshkruan marrëveshje bashkëfinancimi me KRU “Gjakova”

Komuna e Prizrenit dhe K.R.U. “Gjakova“ SH.A., kanë nënshkruar marrëveshje për bashkëfinancim në realizimin e projektit “Rehabilitimi i Ujësjellësit - Stacioni i pompimit dhe...

Drita e mposht Ballkanin në ndeshjen miqësore

Drita e ka fituar ndeshjen miqësore kundër Ballkanit. Ekipi nga Gjilani fitoi ndaj suharekasve me rezultat minimal 1:0. Golin e vetëm e realizoi Besnik Krasniqi, nga...

Poeti që kalëron me kohën

Nga: Vangjush Ziko Kam mbi tavolinë ciklin e poetit Moikom Zeqo të shkruar në vitin 2004. Janë 17 poezi, të cilat i lidh një temë...

Prapaskenat e ditëlindjes, Sara Hoxha nervozohet me Ledri Vulën

Sara Hoxha partnerja e reperit kosovar, Ledri Vula para pak ditësh ka festuar 30-vjetorin. Ajo organizoi një festë të madhe me të ftuar të shumtë...

Konjufca, opozitës: Çfarë Trusti, mos boni hajgare

Gjatë ditës së sotme është paraparë që Projektligji për Trustin të diskutohet dhe hidhet në votim në seancën plenare, por diçka e tillë nuk...

Prizren: Klienti i TEB raporton në polici se dikush ia keqpërdori kartelën, bleu gjësende rreth 200 euro

Prokuroria Themelore në Prizren ka nisur hetimet për një rast të keqpërdorimit me kartela bankare, që dyshohet të ketë ndodhur dje, në orët e...

Kacafytet me hajnin në shtëpi, e identifikon, i del i njohur (VIDEO)

Binak Zyma ka raportuar në polici se ka vërejtur katër persona mbrëmë rreth orës 03:00, duke vjedhur në shtëpinë e tij në Demanjë të...

Temperatura të larta edhe sot, njihuni me parashikimin e motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo javë do të karakterizohet me mot të nxehtë. Sipas IHMK-së, kjo situatë vjen si pasojë e masave...

Biden për ndalimin e abortit në SHBA: Kjo është një ditë e trishtuar për Amerikën

Presidenti amerikan, Joe Biden iu drejtua publikut duke komentuar vendimin e Gjykatës së Lartë për të rrëzuar një vendim historik 50-vjeçar që legalizonte abortin...

Nagavci: MASHTI ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera

Ministrja e Arismit, Arbërie Nagavci ka thënë se ministria që ajo udhëheq ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera. “Raporti i Auditimit...

Publikohen rezultatet e Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka publikuar sot rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasët e nënta, sipas të cilave arritshmëria...

Aksident i rëndë trafiku në Qafë të Duhlës, 3 persona të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin rrugor Shtime – Duhël. Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës. Ata kanë bërë...

Malisheva prezanton Hajdarin dhe Avdulin

Fiton Hajdari dhe Qlirim Avduli tashmë i përkasin Malishevës. Klubi nga qyteti me të njëjtin emër ka prezantuar futbollistët në mbrëmjën e të mërkurës. Edicionin...

Vdes nga një aksident i tmerrshëm gruaja shqiptare 35-vjeçe në Itali

Mesdita e djeshme ishte e kobshme për Matilda Hidrin, gruan 35-vjeçe shqiptare që jeton në Itali. Gjersa po kthehej në Genova, në autostraden Milano -...

CEO i Mallorca-s: Duam ta blejmë Muriqin, por kemi limite

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi, u huazua te Mallorca në janar nga skuadra e Lazio-s. Përkundër se luajti vetëm gjysmë sezoni në klubin spanjoll, kosovari...

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Policia e Kavajës ka vënë në pranga një çift bashkëshortësh. Mësohet se burë e grua janë bërë bashkë dhe kanë ushtruar dhunë në familje. Më konkretisht...

Lajmet e Fundit