0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

Kujtimet e Peter Lucas: Enveri, orgji me sekretaren dhe Tom Stefanin

EnverHoxha7-25Nga vera e ’44-ës, në Odriçan të Përmetit, kur bukuritë bëheshin një me magjinë e ngjyrave të ylberit, … në Tiranë (maj 2012), me një paradë të zhurmshme (gay nga shumë vende) në bulevardin kryesor për orientim të lirë seksual: Të njëjtë por të ndryshëm. Dhe shpërthejnë debatet. Është folur në të shkuarën komuniste për biseksualitetin e udhëheqësit, amà vesh më vesh”. Vasfi Baruti e nis me këto fjali kapitullin “Në qiellin e shtatë”, ku flitet për orientimet seksuale të Enver Hoxhës. Ai thotë se në vitet ’90 e më pas pati guxim të shkruhet edhe në libra, por kundërshtues me to u shkrua në “Biografia e Enver Hoxhës” (2011): … U përmendën emra gay-sh të famshëm tiranas etj., të cilët, sipas traditës orientale, e paskëshin pasur Hoxhën dylber të tyrin, por deri më sot, përveç thashethemnajës, askush nuk ka dhënë ndonjë fakt në këtë drejtim: Asnjë prej miqve të tij të vjetër, edhe prej atyre që pak mbijetuan, nuk ka ditur të thotë diçka konkrete për këtë dimension të tij. Më shumë jehonë pati një trakt i shkrimtarit Arshi Pipa i shpërndarë kudo në SHBA. Nga “VENERIADA” e Arshi Pipës: H. Po u ç’faj i kam atdheut?/ Pse ja dola Skënderbeut?/ Shqipëria, unë të bëra./ Unë, me vithet e gjëra! S. O bandill, të lumtë bitha!/ Ajo i shpjegon të gjitha./ Ç’duhen dituri e mend/ Kur njeriu ka fatin tënd?

Biseksualiteti i Hoxhës
Sipas Barutit, në fund të viteve ’70 flitej për biseksualitetin e udhëheqësit dhe identifikohen tregtarët tiranas Ali Qorreliu (berber) e Dull Xhepa, që bëjnë dylberin; i pari pushkatohet pa gjyq me grupin e Ambasadës Sovjetike (shkurt 1951), i dyti në vitet e para pas lufte.

Gazetari amerikan, Pecer Lucas, në një libër të tijin me burime arkivore amerikane për Shqipërinë në vitet e luftës nazifashiste, vjen me konstatime erotike të Enver H.. Në numrin e madh të misionarëve Lucas heq vetëm dy paralele: Enver Hoxha dhe Thomas Stefani, dhe flet për marrëdhënie të forta intime mes tyre.

Lucas shkruan se Hoxha dhe Stefani shkonin shumë mirë me njëri-tjetrin, çka kuptohej lehtë, pasi Tomi mund të shkonte dhe të bisedonte me Hoxhën në çdo kohë. “Në të vërtetë ai kurrë nuk e lajmëroi atë paraprakisht. Tomi kishte një marrëdhënie të mirë, të fortë me Hoxhën. Shumë të fortë”, shënon Lucas. Ai shton se Stefani ka qenë i vetmi oficer aleat me të cilin Hoxha dilte në foto vetëm për vetëm. Kur botoi librin, ishte i ftuar në një emision në “News 24”, dhe i pyetur me këmbëngulje për marrëdhënien Hoxha-Stefan, Lucas, i zemëruar edhe me shqiptarët që nuk mundën ta lexonin si duhet mesazhin e tij, do të shprehej: “Enveri e Stefani flinin bashkë, bashkë flinin”./GSH/

Më Shumë

“Sekreti” i koeficientit të pagave merr fund – Qeveria Kurti do ta zbulojë në mbledhjen e nesërme

Qeveria e Republikës së Kosovës të mërkurën do ta mbajë mbledhjen e saj të radhës, e cila fillon në ora 10:00. Paparaci mëson se në...

Kryeziu: Me pas treguar kaq dashuri për Amerikën sikur për Martin Berishajn, Kosova do të ishte më mirë

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit dhe raportet me Amerikën. “Sa respekt, dashuri e përkushtim po...

Lajmet e Fundit