8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Kur Esat Pasha tentoi të falsifikonte dokumentin e dorëheqjes së tij

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Janar 2020

“Excelsior” ka botuar, të hënën e 16 shkurtit 1914, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me një veprim të çuditshëm të Esat Pashë Toptanit ndaj delegatëve të Komisionit Ndërkombëtar të Kontrollit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Në Shqipëri

Esat Pasha kishte falsifikuar një dokument

Ai kishte shtrembëruar përkthimin e tekstit frëngjisht me të cilin dha dorëheqjen.

Romë, 15 Shkurt (Nga korrespondenti ynë i veçantë). – Esat Pasha qëllimisht tregohet besnik ndaj Princ Vidit që kur ka ardhur në Romë. A është kjo besnikëri… besnike ? Sovrani i ardhshëm i Shqipërisë do të bënte mirë që t’i besojë me një kujdes më të madh.

Sepse arti i lojës së dyfishtë duket i lindur te gjenerali që e ktheu Shkodrën te Malazezët në kushtet që ne i dimë. Dëshmon kjo anekdotë pikante, ekskluzive, vërtetësia e së cilës sfidon çdo përgënjeshtrim.

Kur Komisioni Ndërkombëtar i Kontrollit shkoi në Durrës kohët e fundit për t’i kërkuar Esat Pashës që të jepte dorëheqjen si President i Senatit shqiptar, delegatëve iu desht të shtonin përpjekjet për të arritur qëllimin e tyre. Më në fund ata ia arritën : Esat Pasha premtoi të nënshkruajë dorëheqjen e tij.

E shkruajtën menjëherë dokumentin, teksti frëngjisht i të cilit përafërsisht ishte si më poshtë :

“Unë, ESAT PASHA, deklaroj të jap dorëheqjen time dhe të marr përsipër të largohem sa më shpejt nga Durrësi.”

Para nënshkrimit të këtij dokumenti, Esati kërkoi që t’i lejohej të shkruante një kopje të dytë, të përkthyer në turqisht, për përdorimin e tij personal; ai dhe delegatët gjithashtu duhej të nënshkruanin këtë kopje të dytë.

Meqë nuk flet frëngjisht, kërkesa e tij u duk e natyrshme. Një sekretar i Esat Pashës bëri përkthimin. Të dy dokumentet, frëngjisht dhe turqisht, u vendosën në një tryezë për nënshkrim kolektiv. Delegatët ishin gati të nënshkruanin përkthimin në turqisht, kur njëri prej tyre, ndërroi mendje dhe e përktheu atë tek një njeri që kishte besim.

O befasi ! Fjalia thelbësore u shtrembërua  si më poshtë :

“Unë, ESAT PASHA, deklaroj se marr përsipër të jap dorëheqjen kur të largohem nga Shqipëria.”

Ndryshimi ra në sy, dhe me siguri, pashai i shkëlqyer i rezervonte vetes t’u vërtetonte një ditë anëtarëve të komisionit, dokumentin e nënshkruar nga dora e tyre, se ai kurrë nuk kishte dhënë dorëheqjen, meqë ishte gjithmonë në Shqipëri !

Më siguruan se kur u zbulua ky mashtrim, delegati anglez ishte aq i indinjuar sa që,  me një gjest nervozizmi, grisi kapelën e tij.

Ndërsa Esati, thjesht buzëqeshi. Dhe, si një fatalist i mirë oriental, ai nuk kundërshtoi nënshkrimin e një dokumenti të ri të korrigjuar siç duhej. Sepse, me siguri mendoi ai, se, këtë herë të paktën, komisioni nuk do të binte në grackën e tij. — LÉON CONSEIL. / KultPlus.com

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1914-kur-esat-pasha-tentoi-te-falsifikonte-dokumentin-e-doreheqjes-se-tij/?fbclid=IwAR3US_32YCTXFnc8eHobrGwYs8RVFWvTO8KmqfVPfj7_na-asIrRmS-SweU

Më Shumë

Vjedhje në Lukinjë të Hasit

Një shtëpi është plaçkitur në fshatin Lukinjë të Hasit. Persona të panjohur aty kanë vjedhur stoli ari dhe para, njofton Policia e Kosovës. “Viktima mashkull kosovar...

Latifi (AAK): Unë besoj që do të marr elektorat edhe nga Visar Korenica i LVV-së

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Rahovecit, Smajl Latifi, thotë se fitorja në këtë komunë dihet dhe se ai me...

140 vjet nga lindja e Picassos

Pablo Picasso u lind më 25 tetor 1881 në Málaga të Spanjës. Ai ishte piktor, skulptor, punues qeramike, projektues grafik, poet dhe dramaturg, publicist...

Ajo

  Flaka e saj e lodhur Nga bredhjet poshtë e lartë Po t’i dëgjon qeshjet edhe në heshtje Po pa ia vyshkur shpresën. Me flakë përsëri ka më të...

Aksident trafiku me lëndime të rënda në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndodhur një aksident në mes të një veture dhe një çiklisti në fshatin Xërx të Rahovecit. Si pasojë...

Wanda Nara i fal tradhtinë Icardi-t, Fjalët e ndjera të futbollistit: Sa dhemb të lëndosh njerëzit që do

Wanda Icardi duket se ka lënë gjithçka pas dhe ka mbajtur familjen të bashkuar. Ajo i ka falur tradhtinë futbollistit të PSFG, Mauro Icardi-t dhe...

Gastronomët kërkojnë lirimin e masave, paralajmërojnë protestë nëse kërkesa shpërfillet

Përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve janë takuar me ushtruesen e detyrës së Ministres së Shëndetësisë, Dafina Gexhan, për të diskutuar rreth masave anti-COVID. “Kërkesa jonë...

Veprimi i Icardit duket se vulos gjithçka, merr fund lidhja me Wanda Naran (FOTOT)

Marrëdhënia e trazuar e Mauro Icardit me Wanda Naran, ka marrë një tjetër kthesë, pasi sulmuesi i PSG-së postoi një mesazh të ri që...

Në spitalin e Prizrenit nuk ka asnjë pacientë me COVID-19

Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit, nuk ka në trajtim asnjë pacientë me COVID-19, sikurse edhe në Spitalin e Pejës dhe Vushtrrisë, ndërkaq në spitalet...

Avdyli: Prizreni s’ka kohë t’i kthehet pushteteve korruptive

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli, i cili bën pjesë në grupin parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se kandidati i kësaj partie për...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

Xhamia e Bubavecit po bëhet edhe me muze (VIDEO)

Në Bubavec të Malishevës ka filluar  ndërtimi i Muzeut Kombëtar për Pajtimin e Gjaqeve dhe renovimi i Xhamisë së Pajtimit të Gjaqeve. Kjo xhami për...

Sot numërohen votat e fundit, KQZ afër shpalljes së rezultateve përfundimtare

Të hënën në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, ka filluar procesi i rinumërimit të votave në 43 vendvotime. Pas përfundimit të këtij rinumërimi, Komisioni...

Vendoset për rinumërimin e 8 vendvotimeve për kryetar dhe 35 për kuvende komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur për rinumërimin e 43 vendvotimeve të Zgjedhjeve Lokale 2021, të cilat u takojnë komunave të ndryshme. 8 vendvotime u...

Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur

Ballina Lajme Emisione Video Lajme Skema Programore Sport NA NDIQNI NË: Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur  2 hours më...

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore

Gjermania vazhdon të përballet me mungesë të fuqisë punëtore Lajme Gazeta Express 24/10/2021 14:21 Jo vetëm lënda e parë, por edhe mungesa e forcës punëtore të kualifikuar në...

Lajmet e Fundit