8.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Kurti pas takimit me Borrellin: Propozimi franko-gjerman, bazë e mirë për diskutime të mëtejshme

Qeveria e Kosovës ka dalë me sqarime rreth takimit të kryeministrit Albin Kurti me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, dhe Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Laj?ák.

“Dinamizimi i dialogut Kosovë-Serbi, zbatimi i vendimit për targat ilegale, zhvillimet e fundit në Kosovë, dhe çështje tjera aktuale ishin temat qendrore të takimit”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, Kurti theksoi elementet e kornizës së marrëveshjes për normalizimin e plotë të raporteve me njohjen reciproke në qendër, ndërsa tha se “propozimi franko-gjerman, që ka mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, i prezantuar nga emisarët Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne, shërben si bazë e mirë për diskutime të mëtejshme”.

Duke biseduar për zhvillimet e fundit në veri të vendit, Kurti ritheksoi se Qeveria e Kosovës ka treguar vendosmërinë për sundimin e ligjit dhe përkushtimin në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në vend.

Më Shumë

Kurti: Në pranverë pritet të arrihet marrëveshja Kosovë – Serbi

Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që të kujton atë mes dy Gjermanive pas Luftës së Dytë Botërore, do të duhej të mundësojë integrimin e...

Kurti dhe pesë ministra pjesë e konferencës në Prizren

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, këtë të martë do të vizitojë parkun e inovacionit në Prizren. Por, bashkë me të do të jenë edhe kryediplomatja,...

Lajmet e Fundit