7.8 C
Prizren
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Murati thotë se Kosova ka bërë progres në menaxhimin e financave publike

Ministri i Finacave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati tha se Kosova ka bërë progres në menaxhimin e financave publike në vitin e fundit.

Ministri Murati tha se vlerësimi fundit i Shpenzimeve Publike dhe Përgjegjësive Financiare (PEFA) për Kosovën, është vlerësim i mirë dhe performanca është përmirësuar në 11 indikatorë krahasuar me raportin e fundit.

Shefi i bashkëpunimit në Zyrën e Bashkimit Evropian, Johannes Steanbakek tha se Kosova ka arritur të ketë një rezultat për menaxhim më të mirë të financave publike në Kosovës, por megjithatë sipas tij, ka hapësirë për përmirësim.

Gjatë prezantimit të vlerësimit të fundit të Shpenzimeve Publike dhe Përgjegjësive Financiare (PEFA) për Kosovën, organizuar në bashkëpunim me Zyrën e BE-së në Kosovë u kërkua po ashtu që të reduktohet edhe më tej evazioni fiskal në vend.

Më Shumë

Zvicra e shqiptarëve për herë të dytë e fundos Serbinës

Zvicra ka shënuar fitore ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në fazën e nokautit. LIVE: Zvicër-Serbi 3-2 90? Shtatë minuta 70? Loja vazhdon me ritëm të lartë. Rezultati akoma...

Moti për sot

Me vransira dhe intervale me diell parashihet moti edhe për ditën e mërkurë, me mundësi për riga lokale shiu. Temperaturat mbesin të larta ndërmjet...

Pjetër Bogdanit

Lajmet e Fundit