18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

LDK akuzon Thaçin se e nisi fushatën para kohe

LDK-logo5-23Lidhja Demokratike e Kosovës akuzon kryeministrin në largim, Hashim Thaçi, për nisjen e fushatës parazgjedhore, para afateve të përcaktuara me ligj, duke vlerësuar se kjo është shkelje e rëndë e rregullave demokratike.
LDK-ja gjithashtu e ka akuzuar kryeministrin për keqpërdorim të fondeve publike për qëllime partiake dhe promovime grupore e personale.

“Publikimi i panove ditën e shtunë me imazhe elektorale, janë shkelje e rëndë e rregullave demokratike dhe keqpërdorim i parave të taksapaguesve kosovarë”, thuhet në reagimin e LDK-së.

LDK i bën thirrje Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe institucioneve tjera relevante që merren me organizimin e zgjedhjeve që të parandalojnë veprime të tille, të cilat cenojnë një proces zgjedhor i cili pasqyron vullnetin e qytetarëve të Kosovës.

LDK-ja i fton organizatat ndërkombëtare për monitorimin e zgjedhjeve si dhe përfaqësitë diplomatike në Kosovës, që krahas monitorimit të procesit zgjedhor të monitorojnë edhe veprimet e subjekteve politike për respektimin e rregullave dhe afateve zgjedhore.

LDK-ja i fton subjektet politike si dhe gjithë qytetarët që të respektojnë procedurat dhe afatet ligjore për zgjedhjet nacionale, në mënyrë që vullneti i qytetarëve për ndryshim të mos cenohet në asnjë mënyrë.

Më Shumë

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur 16 aktakuza kundër 19 personave për vepra penale të ndryshme

Prokuroria Themelore në Prizren ka ndaluar për 48 orë dy persona të dyshuar, në dy raste të ndara, për shkak të dyshimit se njëri...

Marina Vjollca rikthehet në ekran për dashurinë e vjetër! Ja ku do ta shohim!

Moderatorja e njohur Marina Vjollca do të rikthehet së shpejti në ekran. Marina pas pauzës në Tv, do të kthehet si moderatore sportive në...

Lajmet e Fundit