13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

LDK-ja s’tregon nëse do të negociojë me AAK-në e Nismën rreth pozitës së presidentit

E hapur pritet të mbetet çështja e presidentit, në rast të formimit të një qeverie të re nga Lidhja Demokratike e Kosovës në koalicion me AAK-në, Nismën e minoritetet.

Kjo pozitë ishte problematike edhe gjatë diskutimeve të partisë së Isa Mustafës me Lëvizjen Vetëvendosje.

Lidhur me këtë çështje, KOHA ka provuar të kontaktojë me LDK-në, mirëpo që nga e enjtja nuk ka marrë përgjigje. Në anën tjetër, nga Lëvizja Vetëvendosje janë të bindur se për postin e kreut të shtetit, LDK-ja ka marrëveshje paraprake me presidentin Hashim Thaçi, raporton KOHA.

Ndonëse nuk beson që LDK-ja do të diskutojë me AAK-në e Nismën për këtë post, Naim Rashiti thotë se presidenti i ardhshëm do të duhej ta unifikonte skenën politike.

Mandati i presidentit Hashim Thaçi përfundon në prill të vitit 2021. Posti i tij ishte një ndër temat e diskutimeve disamuajshe mes Vetëvendosjes e LDK-së për koalicionin qeverisës, i cili u shkëput në fund të muajit mars.

Më Shumë

120 të vdekur dhe 850 të plagosur në Indi, pas një përplasjeje mes dy trenave

Më shumë se 120 persona kanë mbetur të vdekur dhe 850 të tjerë janë plagosur pas një përplasjeje mes dy trenave në shtetin lindor...

Malishevë, gruaja ankohet se një i dyshuar e rrahu dhe i premtoi martesë

Një grua nga Malisheva është ankuar në Policinë e Kosovës se një i dyshuar kishte kryer marrëdhënie seksuale me të, me premtimin se do...

Lajmet e Fundit