17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Listat me “duar të papastra”

wZgjedhjet e 8 qershorit do të dëshmojnë se sa e rëndësishme është politika për ata që duan të pasurohen shpejt, apo edhe ata që përmes politikës mundohen t’i ikin drejtësisë
Premtuan lista me njerëz me duar të pastra, kurse në fund, partitë politike dorëzuan listat me kandidatët për deputetë sërish me figurat e kërkuara nga drejtësia, apo edhe persona nën ndjekje të organeve penale – shkruan gazeta Tribuna.

Në një shqyrtim të thjeshtë të listave të partive politike, dalin personalitetet që kanë probleme me drejtësinë.

Partia Demokratike e Kosovës ka disa kandidatë nën hetime për krime të luftës, ka një kandidat që aktakuzë dhe një tjetër të dënuar.

Lidhja Demokratike e Kosovës ka një kandidat që zyrtarisht është nën hetime.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kandiduar dy ish të dënuar.

Në të tri partitë, por edhe te Vetëvendosje, mendohet se ka kandidatë të tjerë që janë nën hetime, qoftë për krime lufte, qoftë për krime të natyrave të ndryshme, por hetimet nuk janë zyrtare.

Zgjedhjet e 8 qershorit do të dëshmojnë se sa e rëndësishme është politika për ata që duan të pasurohen shpejt, apo edhe ata që përmes politikës mundohen t’i ikin drejtësisë.

/Tribuna

Më Shumë

U konfrontua me policinë, arrestohet një person në Prizren

Një person i dyshuar u arrestua në Prizren pas një konfrontimi të tensionuar me forcat e policisë. Ngjarja ndodhi pasi personi i dyshuar refuzoi të...

Balje: Në zgjedhje shkohet vetëm kur dëshiron Kurt

Duda Balje, deputete nga komuniteti boshnjak në Kuvendit e Kosovës, duke folur rreth kërkesës së opozitës për zgjedhje të reja, tha se në zgjedhje...

Lajmet e Fundit