13.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

Margot Robbie do të nderohet me një çmim të veçantë për “Barbie” nga Akademia Australiane e Arteve të Kinemasë dhe Televizionit

Margot Robbie, aktores kryesore dhe producentes së “Barbie”, do t’i jepet çmimi “AACTA Trailblazer Award” muajin e ardhshëm nga Akademia Australiane e Arteve të Kinemasë dhe Televizionit.

Me origjinë nga Queensland, prezantimi do të jetë një lloj kthimi në shtëpi për Robbie.

Çmimi do t’i jepet asaj në ceremoninë e çmimeve “AACTA 2024” më 10 shkurt në Shtëpinë e Arteve në Bregun e Artë të Queensland, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

“Ndikimi i Margot Robbie shtrihet përtej performancave të saj në ekran, pasi ajo vazhdon të formësojë narrativat dhe të sfidojë normat e industrisë. Angazhimi i saj për fuqizimin e grave në film, i kombinuar me talentin dhe zgjuarsinë e saj të biznesit, e forcon Robbie-n si një figurë me ndikim në botën e argëtimit dhe një marrëse të merituar të çmimit ‘AACTA Trailblazer 2024’”, u tha në njoftimin e ceremonisë.

Rolet e saj të shquara përfshijnë “I, Tonya”, ku ajo portretizoi patinatorin e figurave Tonya Harding dhe “Bombshell”, dhe ku ajo luajti një grua të re që lundronte në mjedisin toksik të një rrjeti lajmesh. Të dy rolet fituan nominimet e saj për çmimin “Oscar”.

Ajo fitoi njohje të gjerë për rolin e saj të rëndësishëm si Naomi Lapaglia në filmin “The Wolf of Wall Street” të Martin Scorsese.

Role të tjera përfshijnë ato në “Suicide Squad” dhe më vonë në “Birds of Prey”.

“Barbie” ishte një nga filmat më me ndikim të vitit të kaluar dhe fitoi 1.4 miliardë dollarë në mbarë botën.

Kompania LuckyChap e Robbie ka qenë pas historive të drejtuara nga femrat, duke përfshirë “I, Tonya”, “Birds of Prey” dhe “Promising Young Woman”.

“Australia ka qenë gjithmonë forca ime bazë dhe të marr këtë njohje këtu është tepër e veçantë. Unë besoj në fuqinë e tregimit dhe ndikimin që mund të ketë në formësimin e kulturës dhe frymëzimin e të tjerëve”, tha Robbie në një deklaratë.Albanian Post

Më Shumë

Mungon Drita Millaku, shtyhet seanca ndaj Xhelal Sveçlës dhe deputetëve tjerë të VV-së

Seanca gjyqësore ndaj ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe tre deputetëve tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje, është shtyrë me arsyetimin se mungoi e...

Florian Tufallari sapo ka lansuar një super këngë te titulluar ”Xhan o Xhan”

Pas hiteve të një pas njëshme Florian Tufallari vjen edhe me një tjetër hit të titulluar ‘’Xhan o Xhan”, ku bashkëpunëtorët janë: Music; Sardi...

Lajmet e Fundit