29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

“Mbyte shqiptarin – Kosova është pjesë e Serbisë”, Serbët me thirrje nacionaliste kundër shqiptarëve dhe UÇK-së

Sot në Beograd, ka nisur festivali ”Mirëdita, dobar dan”, por si çdo herë tjetër, pjesëmarrësit nga Kosova, edhe në këtë edicion kanë hasur në probleme.

Protestues të shumtë kanë zënë rrugët e Beogradit me thirrje e akuza për Kosovën e UÇK-në, madje duke i quajtur kosovarët ”terrorista”.

Si pasojë, në këtë zonë të tensionuar janë parë edhe forca policore, por siç dëgjohen zëra në pamjet më poshtë, situata është rënduar edhe më.

”Mbyte shqiptarin – mbyte shqiptarin, Kosova është pjesë e Serbisë”, janë vetëm disa nga thirrjet e pothuajse më shumë se 150 protestuesëve, të cilët vazhdojnë të protestojnë kundër Festivalit “Mirëdita, dobar dan”.

Ata madje vazhdojnë të interpretojnë këngë patriotike serbe.

Si rezultat, forcat serbe kanë ndaluar një person.

Festivali ”Mirëdita, dobar dan”, i organizuar nga Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut, ka për qëllim pajtimin dhe bashkërendimin mes të rinjve serbë dhe shqiptarë.

Ai është mbajtur për vite me radhë në Beograd.

Më Shumë

Nagavci mesazh mësimdhënësve që po hezitojnë t’i marrin vaksinat: S’ka mësim fizik pa vaksinim

Ka një numër të konsiderueshëm të mësimdhënësve të cilët nuk janë vaksinuar. E për të nisur  procesin mësimorë fizikisht në shtator duhet të plotësohen edhe...

Policia jep detaje për vdekjen e 64 vjeçarit në shtallën e tij në Novosellë të Malishevës

Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me vdekjen e një personi në fshatin Novosellë të Malishevës, i cili dyshohet se ka humbur jetën...

Rrëzohet një lis, lëndohen tre persona në Prizren

Tre persona dyshohet se janë lënduar pasi që një lis u rrëzua dhe u shkaktoi lëndime. Viktimat prej tyre dy meshkuj dhe një vajzë janë...

Pamje: Zjarret e mëdha në Turqi shihen edhe nga sateliti

Nga disa pamje satelitore shihet qartazi shkatërrimi i shkaktuar nga zjarret vdekjeprurëse, të cilat janë përhapur në pjesën jugore të Turqisë. Deri më tani janë...

Në dalje të Suharekës digjet mali dhe hamulloret (video / foto)

Një lexues i gazetës “Epoka e re” ka dërguar disa fotografi dhe një video ku shihet se në dalje të Suharekës po digjet mali...

Messi rikthehet nga pushimet, gjendet në Barcelonë dhe sot pritet ta nënshkruaj kontratën e re

Ylli argjentinas, Lionel Messi pritet të vendosë lapsin në letër në një kontratë të re me Barcelonën në orët e ardhshme. Messi mbetet një lojtar...

Kur Fishta detyroi shkrimtarin serb të dalë jashtë një konference ndërkombëtare Letërsie në Romë

A e dini? Që Fishta ka detyruar një shkrimtar serb të dalë jashtë një Konference ndërkombëtare Letërsie në Romë? Viti dhe emri i serbit nuk saktësohen,por...

Belgjika planifikon t’i dhurojë Kosovës vaksina AstraZeneca

Belgjika ka planifikuar të dhurojë një total prej katër milionë dozash të vaksinës Covid-19, në vendet e treta, deri në fund të vitit 2021. Kështu...

Kartoni i gjelbër për bashkatdhetarë, deklarohet Ministria e Financave

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar sot se mbulimi i kostos së policës kufitare/kartonit të gjelbër për bashkatdhetarët është i mundshëm vetëm...

Policia jep detaje për zjarrin që përfshiu 20 vetura buzë magjistrales Gjakovë-Prizren

Rreth 20 vetura të parkuara në një pikë grumbullimi për pjesë janë përfshirë nga zjarri në magjistralen Gjakovë-Xërxë-Prizren. Policia për Telegrafin ka thënë se ngjarja...

Me bikini dhe e shtrirë në rënë, modelja seksi sapo “dogji” rrjetin

Modelja e njohur, Trejsi Sejdini, nuk di ë ndalet kur është fjala për rrjetet sociale. Ajo numëron mijëra ndjekës në profilin e “Instagram”-it, aty...

Deklarohen të pafajshëm ish-përfaqësuesit ligjorë të Komunës së Prizrenit, të akuzuar për korrupsion

Arben dhe Shqipëron Krasniqi janë deklaruar të pafajshëm në shqyrtimin fillestar të mbajtur të enjten, në Gjykatën Themelore të Prizrenit. Të pandehurit Krasniqi po akuzohen...

Haradinaj për Kurtin: Shet patriotizëm në negociata dhe heq barrierat që mbrojnë prodhuesit vendorë prej Serbisë

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj ka kritikuar Qeverinë Kurti për shfuqizimin e vendimit për marrjen e masave mbrojtëse antidamping për mbrojtjen e industrisë së materialit ndërtimor...

Zjarrfikësi në fshatin Gjonaj theret me skalper në vendin e tij të punës

Një punonjës i njësisë së Zjarrfikësve në Prizren ka njoftuar Policinë se në fshatin Gjonaj të kësaj komune, në vendin e tij të punës...

Rrahje masive në një lokal, arrestohen gjashtë persona në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar gjashtë persona në Prizren për lëndim të rëndë trupor. Persona e arrestuar M. XH 1994, E. A. 1995, D. K...

Delta nuk kursen as të vaksinuarit, disa të infektuar edhe në Kosovë

Shumë shtete në mbarë botën, përfshirë edhe Kosovën, po raportojnë për raste të infektimeve me koronavirus te personat që janë vaksinuar kundër tij. Infektimet...

Lajmet e Fundit