8.8 C
Prizren
E hënë, 22 Nëntor, 2021

Mediumi boshnjak sjell detajet: Përfaqësuesit e ‘Republika Srpska’ kundërshtuan marrëveshjen e Dejtonit, në vend të tyre nënshkroi një ministër i Serbisë

Përfaqësuesit politikë të ‘Republika Srpska’, Nikola Koljeviq, dhe veçanërisht Momçilo Krajishnik, nuk ishin “të lumtur” gjatë bisedimeve të Dejtonit 26 vjet më parë dhe refuzuan të binin dakord me zgjidhjet e propozuara.

Kështu së paku shkruan mediumi boshnjak Klix.ba, sipas të cilit Marrëveshja e Dejtonit, për të cilën betohen sot Milorad Dodik dhe partia e tij dhe të cilën e interpretojnë vetëm ashtu siç u përshtatet, nuk ka qenë opsion i pranueshëm gjatë negociatave në Dejton, përcjell Telegrafi.

Pse?

Sepse, para së gjithash, Krajishnik u pendua për Sarajevën dhe nuk donte t’ia linte Federatës së Bosnjë dhe Hercegovinës.

Atë e shqetësonte edhe fakti që kishte një lidhje tokësore mes Sarajevës dhe Gorazhdës.

Siç shkruan tutje mediumi në fjalë, raportet dhe dokumentet e krijuara 26 vjet më parë konfirmojnë se përfaqësuesit politikë serbë të Bosnjës refuzuan me forcë kompromise, kjo është arsyeja pse ata shpesh “ishin në konflikt” me Slobodan Millosheviqin gjatë negociatave.

Madje, raportet thonë se përfaqësuesit serbë të Bosnjës ishin gati të vazhdonin luftën.

Vetëm një ditë pas nënshkrimit të Dejtonit, Dushan Stojanoviç shkroi për AP se Millosheviqi “i dëboi përfaqësuesit serbë të Bosnjës” nga zyra, ndërkohë që po diskutohej drafti përfundimtar i marrëveshjes.

Millosheviq e quajti marrëveshjen historike dhe tha se ajo nënkuptonte fundin e luftës.

Megjithatë, disa momente pas nënshkrimit, Krajishnik tha se “hartat janë të këqija, shantazhuese dhe servile”.

“Ne e paralajmëruam presidentin Millosheviq se askush nuk ka të drejtë të nënshkruajë një plan të tillë”, citohet të ketë thënë Krajishnik. “Delegacioni ynë nuk e pranoi planin dhe ne ishim unanim për të”.

Kjo, shkruan Klix.ba, tregoi se ka një përçarje të madhe në delegacionin serb në Dejton, përcjell Telegrafi.

Mirëpo, kjo nuk ndikoi shumë në marrëveshjen përfundimtare sepse paraprakisht ishte rënë dakord që Millosheviqi dhe RFJ-ja e atëhershme të nënshkruanin marrëveshjen.

Në vend të Krajishnikut, Marrëveshja e Dejtonit u nënshkrua në emër të RS nga ministri i atëhershëm i Punëve të Jashtme të RF të Jugosllavisë, Milan Milutinoviç.

Vetëm më 14 dhjetor, në nënshkrimin e Marrëveshjes së Dejtonit, nën presionin e NATO-s dhe Serbisë, Krajishnik i nënshkroi dokumentet. /Telegrafi/

Më Shumë

KQZ shpall rezultatet përfundimtare për 20 komuna, s’përfshihet Dragashi

Komisioni Qendror Zgjedhor ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve për raundin e dytë për kryetar komune, pa përfshirë komunën e Dragashit. Me shumicë votash anëtarët...

Rudigeri si transfer i lirë te Reali?

Mbrojtësi i Chelsea-s, Antonio Rudiger, është i hapur që të kalojë te Real Madridi gjatë verës si transfer i lirë. Kontrata e tij me të...

Jasharaj: Gjysmëvjetori i dytë mund të nisë me grevë

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, i ka bërë thirrje sërish Qeverisë që të fillojë zbatimi i...

Hajdutët hyrën në një dyqan në Çikago dhe vodhën gjithçka që iu dilte përpara – pamjet tregojnë momentin dramatik

Një bandë prej 14 hajdutësh vodhën mallra me vlerë prej rreth 120 mijë dollarë në mes të ditës nga një dyqan Louis Vuitton në...

Kjo është pasuria e kryetarit të ri të Prizrenit, Shaqir Totaj

Komuna e Prizrenit tashmë ka një kryetar të ri. Shaqir Totaj, nga Partia Demokratike e Kosovës do ta drejtojë këtë komunë për një mandat. Në bazë...

Suharekë/U fsheh në tavanin e shtëpisë, si tentoi 27 vjeçari të vidhte në shtëpinë e mërgimtarit

Është arrestuar mbrëmë një person me inicialet J.B., 27 vjeçar pasi që i njëjti ka tentuar të kryej vjedhje në një shtëpi në Suharekë,...

Sindikatat e Shëndetësisë paralajmërojnë grevë e masa radikale, Qeveria nuk po u përgjigjet kërkesave të tyre

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës të enjten do të marrë vendim për të nisur grevën e mund të ketë edhe masa më...

Kandidati i PDK-së në Dragash që humbi pas numërimit të votave të diasporës do të ankohet në PZAP

Votat e diasporës të cilat kanë filluar të numërohen pasditen e së martës, kanë përmbysur rezultatin në komunën e Dragashit ku po printe Partia...

Në Prizren një grua sulmohet nga dy të mitura, i vidhet çanta e dorës

Një grua në Prizren ka raportuar se është sulmuar nga dy vajza të mitura, të cilat ia kanë grabitur çantën e dorës në të...

Prezantimi final i projekteve zbatuese për revitalizimin e rrugës “Marin Barleti” dhe Kinemasë “Lumbardhi” në Prizren

Dje është bërë prezantimi final i projekteve zbatuese për revitalizimin e rrugës “Marin Barleti” dhe Kinemasë “Lumbardhi” në Prizren. “Kthyer në retrospektivë në vitin 2017...

Sulmohet një person në Suharekë, i shkaktojnë lëndime të rënda

Një person është sulmuar mbrëmjen e së martës në Parkun e Dëshmorëve në Suharekë. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, si është sulmuar fizikisht nga...

Arrestohet personi i katërt për tentim grabitjen dhe plagosjen në Prizren

I dyshuari i katërt për grabitjen në Prizren që ndodhi të hënën në mbrëmje është arrestuar sonte. Këtë e ka konfrimuar Shaban Osmanollaj, zëdhënës për...

Gjendja e të plagosurve është stabile, pas tentim-grabitjes në një argjentari në Prizren

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e autorëve të këtij rasti kriminal. Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sonte në Prizren rreth orës 17:00. Gjendja...

Të plagosurit në Prizren dyshohet se janë babë e bir, pronarë të argjendarisë

Dy persona kanë mbetur të plagosur në një tentim-grabitjeje në Prizren. Të plagosurit dyshohet se janë babë e bir, pronarë të argjendarisë ku ndodhi...

Flasin nga Qendra Tregtare në Prizren pas rrahjes ku mbetën të lënduar tre persona

Në mëngjesin e ditës së  dielw ndodhi një incident i rëndë në një qendër tregtare në Prizren. Në qendrën tregtare “Galeria Shopping Mall”, sigurimi bëri...

Chelsea në bisedime me Wesley Fofana

Kampionët në fuqi të Evropës, Chelsea, janë në bisedime me mbrojtësin e Leicester City-t, Wesley Fofana. Këtë e bën të ditur Foot Mercato dhe Leicester...

Lajmet e Fundit