23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Mitrovica e Veriut themelohet pas zgjedhjeve të 3 nëntorit

Mitrovice-VeriuMitrovica e Veriut, pritet të konstituohet si komunë e katërt me shumicë serbe në veri të vendit, tek pas procesit të zgjedhjeve të 3 nëntorit. Një shembull të tillë, Kosova ka ndjekur edhe me komunat e reja të formuara pas zgjedhjeve të fundit lokale.

Ndërsa nga Ministria e Pushtetit Lokal nuk kishte një përgjigje rreth formave dhe procedurave ligjore që do të ndiqen nga mbajtja e zgjedhjeve deri te formimi i komunës së re të Mitrovicës së Veriut, shkruan “Tribuna”.

Analistët shohin bazë të mjaftueshme ligjore për të proceduar tutje sipas Marrëveshjes tashmë të arritur në Bruksel, ku si komunë me vete përmendet edhe Mitrovica e Veriut edhe pse ajo nuk është konstituar ende.

Më Shumë

Dita e finales: Spanja dhe Anglia në kërkim të trofeut

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Anglisë do të takohen sot (14 korrik) në ‘Olympiastadion’ të Berlinit në kërkim të trofeut. Dy ekipet kombëtare do...

Blushi tek “Hëna e Shqipërisë” zbulon komplotin e madh ndaj vendit. Ja të pasurit shqiptar që duan izolimin e Shqipërisë

Shkrimtari Ben Blushi në një prej librave të tij, i titulluar “Hëna e Shqipërisë”, një botim i shtëpisë botuese prestigjioze në vend UET-Press, paraqet...

Lajmet e Fundit