11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Moukoko mund të jetë katër vjet më i vjetër, gazeta gjermane publikon një certifikatë lindjeje të sulmuesit

Sulmuesi i Borussia Dortmundit, Youssoufa Moukoko, i cili ka shënuar 6 gola në 18 ndeshje të Bundesligës këtë sezon, mund të jetë katër vjet më i madh.

I konsideruar si ‘fëmija mrekulli’ i futbollit gjerman, në moshën 16-vjeçare u bë futbollisti profesionist më i ri në Bundesligë dhe në moshën 18-vjeçare ishte lojtari më i ri në Kupën e Botës, mund të ishte 22 vjeç dhe jo 18.

Gazeta gjermane ‘Bunte’ ka publikuar një certifikatë lindjeje që dyshohet se është e Moukokos ku thuhet se sulmuesi ka lindur më 19 korrik 2000, informacion që bie ndesh me dokumentet zyrtare gjermane që vërtetojnë se futbollisti ka lindur më 20 korrik 2004.

Dokumenti, i koduar si 4621/2000, u lëshua në Yaoundw (Kamerun) me emrin Youssoufa Mohamadou.

Sipas atij dokumenti, prindërit e Moukokos do të ishin Ousman Mohamadou dhe Youssoufa Harira, ndërsa në Gjermani babai i saj zyrtar është Joseph Moukoko.

Youssoufa Moukoko u përpoq të pengonte publikimin e certifikatës së lindjes

Shtypi gjerman raporton se Youssoufa Moukoko paditi gazetën ‘Bunte’ në përpjekje për të parandaluar publikimin e asaj certifikate lindjeje.

Gjykata Rajonale e Frankfurtit u mbështet në “interesin publik” dhe ekzistencën e “provave të mjaftueshme” për të lejuar publikimin, duke argumentuar se “në parim, lejohet të raportohen dyshime për moshën dhe origjinën reale të futbollistit profesionist, subjekt i ankesës”.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Moukoko ka dominuar në ekipet e moshave që prej 12 viteve të tij të supozuara

Në vetëm 12 vjeç, Youssoufa Moukoko u zgjodh për të luajtur për ekipin U16 të Gjermanisë dhe shënoi 90 gola në 56 ndeshje për ekipin U17.

Në moshën 16 vjeç e 1 ditë, sulmuesi me origjinë nga Kameruni u bë futbollisti më i ri që ka luajtur në Bundesligë.

Në moshën 17 vjeç e 361 ditë, ai ishte debutuesi më i ri për Gjermaninë që nga Uwe Seeler në 1954.

Në moshën 18-vjeçare, Moukoko arriti rekordin e të qenit futbollisti më i ri që ka luajtur minuta në një Botëror me Gjermaninë.

Më Shumë

Nënshkruhet marrëveshja 400 mijë euroshe për ndërtimin e stadiumit në Malishevë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me komunën e Malishevës për ndërtimin e infrastrukturës së stadiumit të qytetit “Liman Begaj”. Sipas...

Ndërron jetë mësimdhënësja, Drita Zogaj -Krasniqi

Ka ndërruar jetë mësimdhënësja, Drita Zogaj Krasniqi Lajmin për vdekjen e saj e ka bërë vë ditur drejtoresha e Drejtorisë së Arsimit në Prizren, Luljeta...

Lajmet e Fundit