17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Murati për mungesën e punëtorëve: Duhet të rriten pagat

Një nga çështjet që janë përmendur në konferencën për media pas mbledhjes së Qeverisë ka qenë edhe mungesa e punëtorëve në vend. Ministri i Financave, Hekuran Murati ka listuar shkaktarët e mundshëm të kësaj situate.

Sipas tij, njëra nga arsyet mund të jetë mospërputhja e asaj çka kërkohet në tregun e punës dhe aftësive që i zotërojnë punëkërkuesit. Por, ai s’ka kaluar pa përmendur edhe mungesën e kushteve të punës për punëtorë.

“Për shumë biznese marzha e profitit është rritur, sidomos në vitet e fundit, e them të konfirmuar nga të dhënat. Duhet të rriten pagat e punëtorëve. Kemi bërë thirrje disa herë si Qeveri, kemi pasur edhe masa mbështetëse për rritje të pagave. Po insistojmë në mënyrë efikase të rrisin pagat. Nëse e bëjmë 265 euro pagën minimale, atëherë bizneset do ta kenë si prag këtë”, ka thënë Murati.

Më Shumë

Ballkani shkruan historinë, e fiton tri herë rresht titullin

Ballkani është shpallur kampion për herë të tretë rresht në Superligën e Kosovës në futboll. Ekipi i Ilir Dajës e ka mposhtur Llapin në “Zahir...

Kosova në tehun e shpatës

Nue Oroshi Mospranimi i Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës nuk është lajm i mirë për Republikën e Kosovës. Kjo ndodhi për shumë arsye...

Lajmet e Fundit