14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

NATO-ja ndryshimet në KFOR, vetëm në bazë të rrethanave në terren

NATO 000Aleanca e NATO-s çfarëdo ndryshimi eventual në praninë e saj në Kosovë do ta konsiderojë duke marrë parasysh situatën në terren.

Këtë porosi, e cila dëgjohet tash e sa vjet, e ka përsëritur të premten në Bruksel edhe një herë sekretari i përgjithshëm i saj, Jens Stoltenberg, duke paraqitur raportin vjetor për funksionimin e NATO-s.Ai Kosovën e ka përmendur në pjesën e raportit kushtuar misioneve të NATO-s, ndërsa ndër sfidat më të mëdha të kësaj Aleance, si dhe të bashkësisë ndërkombëtare në tërësi, ka përmendur agresionin në Ukrainë dhe dhunën në Lindjen e Mesme, përcjell koha.net. Po ashtu ka folur edhe për angazhimin e suksesshëm të NATO-s në përballje me sfidat e reja të sigurisë, përfshirë edhe sulmet kibernetike.

Duke folur për Kosovën, Stoltenberg ka rikujtuar se viti i kaluar kishte shënuar edhe 15-vjetorin e nisjes së misionit të KFOR-it dhe ka përmendur progresin, i cili është arritur prej atëherë, shkruan sot Koha Ditore.

Më Shumë

Problemet e Petro Markos dhe kërkesa e Ramiz Alisë: Në Kosovë kurrë mos dërgoni dorëshkrime

Në vjeshtën e vitit 1973, Petro Marko ka botuar romanin “Një emër në katër rrugë”, që qëndroi në treg vetëm pak javë. Fati i...

Si do të subvencionohet fatura për ata që kursejnë rrymë në Kosovë?

Me qëllim të përballimit të krizës energjetike më të cilën po përballet vendi ynë, e veçanërisht me atë të rritjes së çmimeve të produkteve...

Lajmet e Fundit