10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Ndërroi jetë doajenia e Teatrit Kombëtar, Naxhije Deva

Naxhije DevaSot në moshën 86 vjeçare ndërroi jetë doajenia e Teatrit Kombëtar të Prishtinës, Naxhije Deva.

Naxhije Deva lindi në Mitrovicë me 1927, në një familje intelektualesh, u shkollua në Tiranë dhe me aktrim e regji filloi të angazhohet si shumë e re, së pari në Teatrin amator në Mitrovicë, si iniciatore e formimit të këtij teatri e pastaj edhe në Teatrin Kombëtar. Ishte regjisorja e parë shqiptare, kreu një kurs një vjeçar për regji gjate viteve të pesëdhjeta si dhe magjistroi në shkencat filologjike në Prishtinë. Deva luajti në dhjetëra role kryesore e dytësore në dramën shqipe të Teatrit Kombëtar dhe së bashku me aktoret e para la gjurmë të pashlyer në krijimtarinë teatrore në këtë trevë. Ishte me vite përzgjedhëse dhe lektore e dramave në teatër dhe për angazhimin saj të shumë anshëm u shpërblye me mirënjohje e falënderime.

Në holin e Teatrit Kombëtar të enjten, në orën 11.00 hapet libri i zisë si dhe mbahet një tubim komemorativ, tranzmeton Koha. Varrimi i aktores bëhet nesër në varrezat e Prishtinës, në orën 13.00.

Më Shumë

Punime në rrjet/ Këto fshatra të Prizrenit nuk do të kenë rrymë

KEDS ka njoftuar për ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe rrugë të rajonit të Prizrenit. 30.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. Nga NS...

Punime në rrjet/ Këto vende në Prizren nuk do të kenë rrymë

Njoftim nga KEDS-i për punimet në rrjet 28.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. TS 35/10 kV Pirana do të ndërprehet: Dalja 10 kV Krusha  (kodi: 30034011) prej orës10:00 deri në...

Lajmet e Fundit