11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

Ndërron jetë në moshën 72 vjeçare aktori i mirënjohur

Nderron jete nje prej aktoreve me te mire te teatrit te Gjirokastres Drini Hila. Ka qene nje vdekje e papritur e aktorit te dhjetera roleve ne teatrin profesionist te Gjirokastres dhe nje prej themeluesve te ketij institucioni.

Njekohesisht Drini Hila do te mbahet mend si interpretues brilant i mjaft roleve ne filmat shqiptare te para viteve ’90 si “Njeriu me top”, “Dritat e qytezes”, “Pranvere ne Gjirokaster”, “Sketerre ’43”, “Ballkan Bazar” etj.

Ndersa ne teater eshte autor i dhjetera roleve duke qene gjithashtu pjese e trupave te aktoreve ne shume filma artistike te kinostudios Shqiperia e Re. Drini Hila nderroi jete ne moshen 72 vjecare.

Aktori Drini Hila me perfundimin e studimeve ne Institutin e larte te Arteve ne Tirane, per vite me radhe ka qene pjese e pandare e teatrit profesionist te qytetit te Gjirokastres ku ka luajtur ne shume drama e komedi.

Drini Hila ka qene themelues i PD ne Gjirokaster ne vitin 1991.

Më Shumë

Gjykimi për shpërthimin në Zhur, i akuzuari vendos të mbrohet në heshtje pas udhëzimit nga mbrojtësi i tij

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën, i akuzuari Iran Badalli, është mbrojtur në heshtje pas udhëzimit nga mbrojtësi i tij, avokat Valdrin Gashi. Avokat...

Erdogan falënderon Kosovën për ndihmën e dhënë gjatë tërmetit

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan, i ka shkruar presidentes së Kosovës Vjosa Osmani. Erdogan përmes një letre e ka falënderuar Osmanin, për ndihmën e...

Lajmet e Fundit