0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Ndëshkime të ashpra për kopjuesit e maturës shtetërore

Nehat Mustafa-testi i arritshmeriseMinistria e Arsimit do të fuqizojë një udhëzim administrativ, ku parasheh dënime të rënda për të gjithë ata që e prishin procesin e provimit të maturës, raporton KTV.

Në bazë të këtij udhëzimi, nxënësit që identifikohen se kanë kopjuar gjatë testit të maturës shtetërore, do t’ia humbasin mundësinë vetes t’i nënshtrohen këtij provimi brenda një periudhe prej 3-5 vjet.

Zëvendësministri i Arsimit, Nehat Mustafa, shpreson se këto dënime do të ndikojnë në vetëdijesimin e të gjithë nxënësve dhe do të shërbejnë për t’ia ditur sa më shumë vlerën këtij testi, transmeton Koha.net.

Mustafa garanton se nga Ministria e Arsimit askush nuk ka publikuar ndonjë test, por kjo është bërë pasi ka filluar procesi i testimit.

Më Shumë

Walker kërkon Gjykatë Speciale për Vuçiqin: UÇK-ja s’kishte zinxhir komandues

Ambasadori William Walker ka folur për gjykimin në Hagë të krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai thotë se është i mllefosur nga këmbëngulja e...

Shi e borë javën e ardhshme në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njoftoi se gjatë javës së ardhshme do të mbajë mot me shi dhe me borë. Të hënën, sipas IHMK-së, në...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit