-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

PZAP hedh poshtë ankesat e kandidatëve për vjedhje votash

Rinumerimi-kutiteRreth 300 ankesa janë dërguar në adresë të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, që nga mbajtja e zgjedhjeve të 8 qershorit.

Nga këto ankesa, shumica prej tyre janë të kandidatëve për deputetë, të cilët pretendojnë se gjatë numërimit, u janë vjedhur votat.

Por, këto ankesa të kandidatëve për deputetë janë bërë kot, ngase paneli i PZAP-së, pas shqyrtimit të tyre, i ka shpallur si të palejuara, raporton KTV.

Kryesuesi i PZAP-së, Shukri Sylejmani, ka thënë se paneli nuk mund të bazohet në rezultatet preliminare, pa u shpallur ato përfundimtare të votave për deputetë.

Sylejmani thotë se deputetët duhet ta presin rezultatin përfundimtar për të bërë ankesa. Pjesa tjetër e ankesave që janë bërë nga subjektet politike, sipas Sylejmanit, kanë të bëjnë që nga parafushata e deri në ditën e zgjedhjeve.

Nga shqyrtimi i tyre del se disa subjekte kanë shkelur kodin e sjelljes gjatë fushatës dhe u janë shqiptuar gjoba në vlerë prej 90 mijë eurosh.

Më Shumë

Juventus kërkon ndërprerjen e kontratës me Pogba

E ardhmja e Paul Pogba te Juventus është në dyshime serioze me klubin që po shqyrton mundësinë e shitjes, apo edhe të ndërprerjes së...

Shtatë raste të dhunës, dy prej tyre në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar së në 24-orëshin e fundit janë raportuar për shtatë raste të dhunës në familje. Ku dy prej tyre ishin në...

Lajmet e Fundit