29.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Në Carrallukë të Malishevës, u zbulua memoriali për varrezat e veteranëve të UÇK-së

022Në fshatin Carrallukë të Komunës së Malishevës, me iniciativë të veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga fshatrat Carrallukë, Tërpezë e Ulët dhe Shkarashnik, është ndarë një pjesë e veçantë e varrezave, për veteranët e luftës, si dhe sot, është ngritur një memorial, për këto varreza.

Në ceremoninë e zbulimit të memorialit, përveç veteranëve të luftës, morën pjesë edhe Kryetari i Komunës së Malishevës,Ragip Begaj, me bashkëpunëtor dhe pjesëmarrës të shumtë, për nderuar veprën e veteranëve të luftës së UÇK-së.

“Kjo është një ditë e shenjtë, për njerëzit që kanë pasur vizion dhe ju kanë prirë proceseve për në luftën për lirinë e vendit. Kjo vepër e juaja, le të jetë një mësim edhe për vendet tjera, pasi veteranët e luftës, meritojnë respekt, meritojnë përkujdesje të veçantë dhe duhet të çmohet vepra e tyre. Ky memorial, do të jetë një mësim, një histori për gjeneratat e reja”, tha mes tjerash kryetari Begaj, në fjalën e rastit.

“UÇK bëri luftë të shenjtë për lirin e popullit shqiptar të Kosovës dhe ky memorial është respekt për veprën e veteranëve të luftës”, tha Habib Zogaj, në emër të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së në Malishevë.

Ndërsa prof.Dr. Ramiz Hoti, në emër të veteranëve të luftës së fshatrave Carrallukë, Shkarashnik dhe Tërpezë e Ulët, foli për idenë e ndarjes së një pjese të varrezave për veteranët e luftës së UÇK-së dhe për ngritjen e memorialit për varrezat e veteranëve të luftës së UÇK-së.

Zbulimin e memorialit e bënë, Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, pastaj kryetari i Shoqatës së Veteranëve ë Luftës së UÇK-së, dega në Malishevë, Enver J. Hoti dhe veterani i luftës së UÇK-së, Hazir Thaçi./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Zyrtare: Jakup Berisha nënshkruar me Suharekën

Suhareka ka vazhduar me afatin kalimtar, si në largime, ashtu edhe në afrime, duke nënshkruar kësaj rradhe me mesfushorin Jakup Berisha. Mesfushori sulmues së fundi...

300 gjoba trafiku për një ditë në Kosovë

Në Kosovë në 24 orët e fundit janë shqiptuar 1 mijë e 300 gjoba trafiku. Kështu raporton Policia e Kosovës Ndërkaq janë regjistruar dhe dy aksidente...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit