14.1 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Në cilësinë e dëshmitarit, flet koordinatori i inspektorëve në Prizren, në rastin ku ish-inspektori i ndërtimit po gjykohet për korrupsion

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, është mbajtur shqyrtimi gjyqësor ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, Nexhmedin Musliu, i cili po akuzohet për veprën penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Seanca e sotme, vazhdoi me procedurën e provave, ku në cilësinë e dëshmitarit u dëgjua koordinatori i inspektorëve në drejtorinë e inspektorateve në Komunën e Prizrenit, Fail Hoxha.

Në pyetjet e prokurores Ervehe Gashi, se gjatë vitit 2016 – 2017, cili nga inspektorët e ndërtimit e ka pasur në përgjegjësi zonën e Qylhanit, rrugën “Kadri Zeka”, “Edit Durham” dhe rrugën e “Muhagjerëve”.

Dëshmitari Hoxha u deklarua se këtë zonë e ka pasur në mbikëqyrje ish-inspektori, tani i akuzuari Nexhmedin Musliu.

“Këtë zonë e ka pasur kolegu Nexhmedin Musliu”, ka deklaruar dëshmitari Hoxha.

Pas kësaj, në pyetjet e mbrojtësit të akuzuarit Musliu, avokatit Gent Gjini se në rastin konkret, i akuzuari Musliu a ka pasur koordinator.

Dëshmitari u deklarua se jo, nuk ka pasur.

Ndërsa në pyetjet e anëtarit të trupit gjykues, gjykatësit Luan Berisha, se konkluzionin e përpiluar nga ana e inspektorit për rrënim, kujt i parashtron.

Dëshmitari konstatoi se inspektori e përpilpn konkluzionin, e njofton koordinatorin si dhe drejtorin.

Në fund, dëshmitari tha se për mos rrënimin e mbindërtimit pa leje, ka qenë kompetencë e vet inspektorit, tani të akuzuarit Musliu.

Në këto rrethana, kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Teuta Krusha njoftoi se Seanca e sotme ndërpritet, e njëjta u caktua për 23 prill 2021, në ora 10:00.

Ndryshe sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, të përpiluar më 14 janar 2020, Nexhmedin Musliu po akuzohet se prej 7 nëntorit 2014 e deri më 18 maj 2016, në cilësinë e personit zyrtar dhe atë si inspektor i ndërtimit në Komunën e Prizrenit, me qëllim të përfitimit të çfarëdo dobie për vete apo personin tjetër, duke i shkaktuar dëm personit tjetër, nuk i ka përmbush detyrat zyrtare të tij të përcaktuara me ligj.

Sipas aktit akuzues, Musliu ka qenë përgjegjës për inspektimin e ndërtimeve në rrugën “Muhaxherët” – zona e “Qylhanit” në Prizren, por i njëjti nuk ndërmerr veprime për rrënimin e ndërtimit pa leje të bërë në kundërshtim me ligjin për ndërtim, planin zhvillimor urban të komunës dhe lejeve të ndërtimit të Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor të Komunës së Prizrenit.

Tutje, në aktakuzë thuhet se investitorëve Ruzhdi Fandaj dhe Tahir Haziraj u kanë mundësuar që në mënyrë të pakontrolluar të vazhdojnë ndërtimet e katit të tretë dhe të katërt të shtëpisë individuale, duke bërë konstatimin formal të gjendjes faktike në procesverbale.

I pandehuri Musliu, sipas aktakuzës, asnjëherë nuk e ka zbatuar masën e rrënimit edhe pse ka qenë i obliguar për një gjë të tillë, duke i sjell përfitim investitorëve, ku ka dëmtuar infrastrukturën e qytetit në zonën e ndërtimit në “Qylhan” të Prizrenit.

Ndryshe, Nexhmedin Musliu është i akuzuar edhe në disa raste të tjera, që lidhen me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Vdiq reperi dhe aktori DMX

Reperi DMX ka vdekur në moshën 50 vjeçare. Lajmin e dha familja e tij. “Shumë të pikëlluar ju njoftojmë se sot më i dashuri ynë,...

12 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Murati: Do të mbështesim qiratë dhe pagat e punëtorëve për gastronominë

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se ideja kryesore aktualisht është që të mbështeten qiratë dhe pagat e punëtorëve si...

Orë policore, mbyllet gastronomia – hyjnë në fuqi masat e reja Anti Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid të cilat do të jenë në fuqi nga sot deri më 18 prill. Kufizimi i lëvizjes...

Shqipëria në retrospektivë

Tiranë 1990 Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë, 17 shkurt 1971. Eleminatore per Kampionatin Evropian. Ndeshja ka mbaruar me rezultatin 1-0 për R.F Gjermane. Durrës, fotografi e vitit...

Donald Trump: Në vitin 2024 do ta rimarrim Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump nuk heq dorë nga ambicia e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të...

Digjet një shtëpi në Mazrek të Hasit

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Mazrrek të Hasit. Zjarrfikësit kanë lokalizuar zjarrin. Vlera e dëmit të shkaktuar është e madhe. Rasti është duke u hetuar./PrizrenPress.com/

Ilda Bejleri është gati të rikthehet në televizion!

Që nga momenti që u largua nga “Procesi Sportiv”, Ilda Bejleri nuk ka qenë me prezente në ekran. Ajo nuk u shkëput mirë nga emisioni...

“Pazaret me hetime”, prokurorja Gashi nga Prizreni: Është tendencë për të më diskredituar

Ervehe Gashi, prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren, ka thënë se raportimet në medie për përfshirjen e saj në njërën...

Zhduket një grua në Malishevë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se është zhdukur një grua në Malishevë që nga dita e mërkurë. Rastin në polici e ka raportuar...

Kujt do t’iu konfiksohet pasuria me ligjin e ri?

Para disa ditësh nga Ministria e Drejtësisë kanë njoftuar se është finalizuar dhe proceduar në Qeveri koncept-dokumenti për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. Koncept-dokumenti parasheh...

Varroset instrumentisti i njohur, Shaqir Hoti

I është dhënë lamtumira e fundit instrumentistit të njohur, Shaqir Hoti. Hoti u varros në Rugovë të Hasit të Gjakovës në një ceremoni ku morën...

Arrestohet një person në Vërmicë, për dhënie ryshfeti

Një person është arrestuar në pikën e kalimit kufitar në Vërmicë për dhënie ryshfeti. I njëjti në dokumentet të cilat ia ka prezantuar policëve në...

Shaqir Totaj konfirmon kandidaturën për kryetar të Prizrenit

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj ka konfirmuar kandidaturën e tij për kryetar të Prizrenit. Totaj tha se për këta e ka përkrahjen...

Rahoveci kërkon nga qeveria dëmshpërblim për bujqit e dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve

Komuna e Rahovecit kërkon nga Qeveria e Kosovës dëmshpërblimin e bujqve të dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smjal Latifi ka...

Rama: Vjosa Park Kombëtar- ne të parët që e kemi promovuar

“Vjosa park kombëtar, kemi qenë ne, që e kemi promovuar të parët”, ka deklaruar kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të mërkurën e 7 prillit,...

Lajmet e Fundit