8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Në fund të betejës së gjatë ligjore, pasuria e Prince vlerësohet me 156.4 milionë dollarë

Pasuria e këngëtarit amerikan të ndjerë të popit Prince, emri i plotë i të cilit është Prince Rogers Nelson, përfshirë katalogun e tij të këngëve, është vlerësuar në total, plot 156.4 milionë dollarë.

Administratori i pasurisë, Comerica Bank, ka rënë dakord për shifrën me Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme (IRS) dhe trashëgimtarët e pasurisë së Prince.

Këngëtari vdiq në vitin 2016 pa testament dhe pasuria e tij do t’i kalojë tre prej vëllezërve dhe motrave të tij si dhe kompanisë botuese Primary Wave, të cilët në gusht të vitit 2021 blenë të drejtat e katalogut të Prince nga tre trashëgimtarë të tjerë, dy prej tyre të vdekur.

Rishpërndarja e vlerës së pasurisë mund të fillojë muajin e ardhshëm.

Prince.

“Kanë kaluar gjashtë vjet të gjata”, tha Londell McMillan, avokat i tre trashëgimtarëve, të cilët janë përballur me një proces të kushtueshëm ligjor për të rregulluar dhe shpërndarë vlerën e pasurisë.

Procesi erdhi në krye në fillim të këtij muaji kur IRS, agjencia e taksave në SHBA, pohoi se pasuria ishte me vlerë 163.2 milion dollarë, dyfishi i shifrës prej 82.3 milion dollarësh të paraqitur më parë nga Comerica.

Vlerësimi më i lartë nënkuptonte se IRS do të kërkonte shumë më shumë taksë.

Comerica kishte paditur IRS në vitin 2020, duke argumentuar se kishte gabime në vlerësimin e saj.

Në vazhdën e zgjidhjes, Comerica argumentoi se do të kishte mbizotëruar nëse çështja do të shkonte në gjyq, por trashëgimtarët kishin shtyrë një zgjidhje për ta çuar procesin në një përfundim më të shpejtë.

Primary Wave dhe trashëgimtarët e mbetur tani do të shpresojnë të grumbullojnë të ardhura të reja dhe të vazhdueshme nga pasuria.

Katalogu brilant dhe i gjerë i këngëve të Prince përfshin zhanret, funk, R&B, new wave dhe më gjerë, dhe përmban kryevepra të pop-it si “Purple Rain”, “When Doves Cry” dhe “1999”.

Mbajtësit e pasurive mund të fitojnë të ardhura nga transmetimi dhe honoraret nga shitjet, si dhe vendosjet e Këngët e Prince në film, televizion dhe reklama.

Kthimet potencialisht fitimprurëse nga katalogët e këngëve si ky kanë nxitur një valë blerjesh me vlerë të lartë nga etiketat kryesore dhe kompanitë botuese si Primary Wave dhe Hipgnosis, duke përfshirë veprat e Bob Dylan, Neil Young, Fleetwood Mac dhe Paul Simon.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Juventusi gati të thej rregullin e pagave për Pogban

Paulo Pogba mund të rikthehet te Juventusi pas gjashtë viteve të kaluara në Old Traford te Manchester United. Mesfushori francez është futur në vitin e...

Rasti “Abi Çarshia”, përfundon gjykimi ndaj ish-zyrtarëve të Komunës së Prizreni

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të akuzuarit Islam Thaçi, Jetmire Vrenezi, Egzona Morina- Thaçi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipron Krasniqi, gjatë fjalës përfundimtare në...

Raketat, prodhim britanik me të cilat ukrainasit godasin forcat ruse – pasi u përshtaten për t’u ‘hedhur’ nga automjetet e vogla

Ukraina ka shfaqur raketat britanike Brimstone që përdoren në mbrojtjen e vendit kundër forcave pushtuese ruse të Vladimir Putin. Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, arma...

Mbi 290 mijë punëtorë të sektorit privat aplikojnë për shtesat e qeverisë

Qeveria e Kosovës deri më tani ka pranuar 290 mijë aplikime për shtesat prej  100 eurove për punëtorët e sektorit privat. Lajmi është bërë i ditur...

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Në Gjermani, situata me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar në tremujorin e parë të këtij viti është përkeqësuar më tej, sipas Institutit të...

Policia nis patrullimin me biçikleta në Prizren

Policia e Kosovës ka nisur patrullimin me biçikleta në qytetin e Prizrenit. Policia ka njoftuar se ky aktivitet ka për qëllim identifikimin e kundërvajtjeve të...

Youssoufa Moukoko kërkohet nga Real Madrid

Një nga talentet më premtues të Borussia Dortmund-it, Youssoufa Moukoko, po kërkon të largohet nga klubi verdhezi. Sipas raportimeve të gjermanes “Bild”, Real Madrid-i po...

AAK kërkon nga Qeveria të lejojë tërheqjen e kursimeve nga Trusti dhe rishikimin e Projektligjit për pagën minimale

Tre deputetë të AAK-së, Besnik Tahiri, Bekë Berisha dhe Shemsedin Dreshaj në një konferencë për media kanë kërkuar nga qeveria që të mundësohet tërheqja...

Abrashi i VV-së: Vendimi për pagën minimale është i mirë, mund të ndryshohet në të ardhmen

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi, gjatë seancës që po mbahet për rritjen e pagës minimale në Kuvendini  Kosovës, ka thënë se vendimi momental për...

Ukraina fiton ‘Eurovision 2022’

Ukraina është fituesja e Eurovision 2022. Kalush Orchestra me këngën ‘Stefania’ rrëmbyen vendin e parë duke marrë 631 pikë dhe ishin votat e publikut...

Talenti i Arsenal-it dhe ai i Chelsea-t “braktisin” Anglinë, zgjedhin të përfaqësojnë Ganën

Kombëtarja e Anglisë do të humbasë dy yje të të ardhmes. Talenti i Arsenal-it, Eddie Nketiah, si dhe ai i Chelsea-t, Callum Hudson-Odoi, duket...

S’ishte parë tri ditë nga fqinjët dhe banesa po i kundërmonte erë, gjendet i vdekur një person në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete të shtunën në Prizren pasi fqinjët e tij kanë raportuar se ai nuk është parë për tre...

Gjykata merr vendim për 5 të rinjtë nga Prizreni që u arrestuan për shitblerje të drogës

Gjykata Themelore në Prizren ka marrë vendim për kërkesën e Prokurorisë për caktimin e masës së sigurisë ndaj pesë të dyshuarve që u kapën...

Sulmohet zyrtarja e Drejtorisë së Urbanizimit në Suharekë

Një rast i rrahjed ka ndodhur  në objektin e komunës sëSuharekës, ku është sulmuar një zyrtare e Drejtorisë së Urbanizimit. Sinjali mëson se i dyshuari...

Parashikimi i motit për sot

Sot mbi vendin tonë parashihen vranësira të dendura të cilat vende–vende mund të sjellin riga shiu, sipas Institutit Hidrometerologjik. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

Lajmet e Fundit