22.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

“Një pikë gjaku” nga Kosova rikthehet në Korenë e Jugut

“Është për keqardhje që disa filma të mrekullueshëm që kanë qenë pjesë e Festivalit në edicionet e kaluara janë shfaqur vetëm në edicionet për të cilët janë përzgjedhur”, është konstatimi i ekipit të festivalit “The Seoul International Extreme-Short Image & Film Festival”.

Për këtë arsye, për edicionin e sivjetmë është realizuar një program i veçantë që rikthen te publiku disa prej projekteve filmike që janë shfaqur në 11 edicionet e kaluara. Në mesin e filmave që rikthehen është edhe “Një pikë gjaku” i regjisorit kosovar, Bekim Guri. Filmi që trajton përballjen e një shoqërie me traditën e modernen, është pjesë e programit të titulluar “Extreme-Short Rewind”. Para pesë vjetësh, në të njëjtin festival, “Një pikë gjaku” e kishte premierën botërore. Aty ishte pjesë e garës zyrtare, transmeton ‘koha’.

“The Seoul International Extreme-Short Image & Film Festival” (SESIFF), që mbahet në Seul të Koresë së Jugut, kontribuon në krijimin e një ambienti kulturor kosmopolitan ku publiku mund të përjetojë kinemanë e vendeve të ndryshme dhe i prezanton publikut filma të shkurtër të huaj. I themeluar në vitin 2009, është festivali i parë në Azi i filmave dhe imazheve ekstremisht të shkurtra.

Më Shumë

Shtëpia ku lindi Hitleri tani do të shndërrohet në qendër policësh

Shtëpia në Austri në të cilën lindi Adolf Hitleri do të përdoret për trajnimin e oficerëve të policisë mbi të drejtat e njeriut. Qeveria bleu...

Grenelli në Tiranë, takon Ramën: Duhet ta lirojmë sa më shpejtë Thaçin nga burgu

sh i dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Richard Grenell, po qëndron në Tiranë ku ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin...

Lajmet e Fundit